Służba więzienna przeszkoli ratowników medycznych
Ratownicy medyczni uchodzą za zawód objęty jednym z najwyższych wskaźników zaufania społecznego. Niestety zdarzają się wypadki z udziałem osób, których nadrzędnym celem jest niesienie pomocy. Pacjenci, którzy są pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających bywają agresywni, a może się także zdarzyć, że dojdzie do rękoczynów. Tragicznie zakończył się incydent w Siedlcach, który wydarzył się 25 stycznia. Pełniący służbę ratownik został zaatakowany przez pacjenta nożem. Niestety, mimo szybkiego przewiezienia do szpitala zmarł. Wydarzenie to wstrząsnęło całą Polską, rozpoczęła się debata na temat bezpieczeństwa ratowników medycznych podczas akcji.
Naprzeciw oczekiwaniom zarówno ratowników jak i społeczeństwa wychodzi Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Koszalinie, który zaproponował współpracę Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. W jej ramach miałoby się mieścić przeszkolenie ratowników z zakresu samoobrony.
Agresja wobec ratowników medycznych ma miejsce również w naszym województwie. Tragiczne wydarzenia, do których doszło w Siedlcach pokazują, że zdrowie i życie ratowników musi podlegać większej niż dotychczas ochronie. Stąd też pomysł na przeszkolenie naszej kadry medycznej w zakresie samoobrony. Tego typu szkolenia zaproponował nam Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Koszalinie. Naszą współpracę zapowiedzieliśmy podczas wspólnej konferencji. Aktualnie pracujemy nad harmonogramem szkoleń i szczegółowymi ustaleniami w zakresie tej współpracy - dla Eska Szczecin News mówi Natalia Dorochowicz, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.
Zapowiedź współpracy podczas konferencji w Szczecinie
Rzeczona konferencja odbyła się w budynku Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, 5 stycznia. Udział w niej wzięli nie tylko przedstawiciele WSPR oraz Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Koszalinie, ale również marszałek województwa zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz, który podkreślił istotę współpracy na tej linii:
Ostatnie wydarzenia pokazują, jak duża jest agresja wobec ratowników medycznych. Na szczęście w zachodniopomorskim pogotowiu nie doszło do przypadków utraty zdrowia, ale nasz personel medyczny coraz częściej spotyka się z groźnymi sytuacjami. Cieszy oferta Służby Więziennej, bo przyniesie wiele korzyści. Ratownicy mają prawo czuć się bezpiecznie – mówił marszałek województwa zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz.
Szkolenia, którymi objęci zostaną ratownicy medyczni będą dopasowane do ich potrzeb i możliwości. Dotyczyć będą m.in. technik samoobrony, ale również odbędą się spotkania z psychologami, którzy przedstawią metody rozładowywania agresji czy negatywnych emocji u pacjentów. Istotą szkoleń będzie zapewnienie bezpieczeństwa ratownikom medycznym. Każdy członek personelu medycznego zostanie potraktowany indywidualnie i z należytą uwagą.
Szkolenia w warunkach zbliżonych do akcji
Podczas konferencji podkreślono również, że szkolenia będą odbywać się w różnych warunkach symulujących potencjalne zagrożenia, które mogą wydarzyć się podczas akcji. Do takich należeć będą także incydenty w ciasnych pomieszczeniach:
Będą to szkolenia z samoobrony, zajęcia z psychologiem, ćwiczenia w ciasnych pomieszczeniach, w budynkach i na klatkach schodowych. Wszystko po to, by zaaranżować sytuacje zbliżone do tych codziennych, najbardziej rzeczywistych – powiedział por. Mirosław Drajem Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Koszalinie.
Służba Więzienna składa się z osób, które mają doświadczenie pracy z trudnymi podopiecznymi. Inicjatywa szkoleń jaką wystosowali do WSPR jest tym bardziej znacząca, zostało to podkreślone na konferencji:
Jako Służba Więzienna codziennie pracujemy z trudnymi podopiecznymi. Mamy ogromne doświadczenie, dlatego wyszliśmy z taką inicjatywą szkoleniową. Chcemy podzielić się naszą wiedzą, by ratownikom medycznym było łatwiej – powiedziała mjr Dorota Zwolańska z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Koszalinie.
Nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie rozpocznie się cykl szkoleń. Teraz czas na ustalenie dogodnych terminów i miejsc ćwiczeń. Najprawdopodobniej już niedługo ratownicy medyczni rozpoczną rzeczone szkolenia.