Koncert z okazji dnia świadomości autyzmu

i

Autor: Julia Nogalska

koncert

Lodowy Pałac przyjmie wyjątkowych artystów

2023-03-21 15:08

Na scenie ponad setka dzieci zmagająca się z różnymi zaburzeniami i terapeuci. W Filharmonii w Szczecinie odbędzie się koncert organizowany z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie. W repertuarze zarówno klasyki Czajkowskiego czy Cohena, ale i własne utwory.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Święto przypada na 2 kwietnia. Obchodzone jest od 2008 roku. Jego celem jest zwiększanie świadomości społecznej na temat autyzmu i jego objawów. Tego dnia wiele obiektów podświetla się na niebiesko i różowo. W Szczecinie takie osoby zrzesza Stowarzyszenie "A TO MY". Organizują między innymi warsztaty terapii zajęciowej, prowadzą koła i specjalistyczne placówki przedszkolne.

- Przedszkola to efekt konsultacji z rodzicami. W Szczecinie brakowało takich miejsc rozwoju dla dzieci ze spektrum autyzmu i wykwalifikowanej kadry. Autyzmu na pierwszy rzut oka nie widać, jednak jest to zaburzenie wymagające odpowiedniego podejścia. Zaczyna się od problemów żywieniowych, dzieci mogą nie spać w nocy, mają problemy z akceptacją, boją się światła czy dźwięku. Działamy od 2013 roku. Mamy bezpłatną poradnię. Działaniami obejmujemy 250 dzieci ze spektrum autyzmu, z niepełnosprawnością intelektualną i innymi zaburzeniami - tłumaczy Maria Podeszewska, prezes Stowarzyszenia " A TO MY".

Wyjątkowi goście w Filharmonii w Szczecinie

Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu - Stowarzyszenie, wraz z siecią przedszkoli terapeutycznych "Dzwoneczek" i Poradnią "Piktogramy" organizuje koncert. Na scenę wyjdzie setka dzieci wraz z terapeutami. Wykonają oni utwory własne, ale i bardziej znane jak piosenki Cohena czy Czajkowskiego. Wydarzenie zaplanowano na poniedziałek -  3 kwietnia.

- Skupiamy się na różnorodności. Będą też projekcje i wystawa, która pokaże interpretacje tych utworów, które wybrzmią na scenie. To wiele różnych form muzycznych, ale i przykład podejścia terapeutycznego. Chcemy pokazać talenty tych dzieci. To przykład wielu różnych wrażliwości i ekspresji osób z autyzmem - dodaje Oskar Chmioła, członek Stowarzyszenia.

Koncert wystartuje o godzinie 13:00.