Za ZESPÓŁ DOWNA odpowiadają wadliwe geny

i

Autor: Photos.com Dzieci z zespołem Downa obarczone są wieloma wadami. Najczęściej są to różne choroby serca, padaczka, zaburzenia tarczycy, wada słuchu i wzroku, infekcje górnych dróg oddechowych, a także obniżona odporność organizmu.

choroba aktywizacja

"Kto się oswoi, ten się nie boi"

2023-03-20 14:13

- takie powiedzenie stworzyła jedna z matek i uważam, że jest totalnie w punkt, mówi Małgorzata Świerzko ze Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Iskierka” w Szczecinie. Jutro obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa.

Światowy Dzień Zespołu Downa. W Szczecinie mamy "Iskierki"

Data nie jest przypadkowa (21.03) - symbolizuje dodatkowy chromosom, który wywołuje schorzenie. Wokół choroby nadal istnieje wiele mitów.

- Będąc w ciąży poszłam na wizytę do świetlicy iskierkowej. Spodziewałam się stereotypów, czyli krępych, obciętych na pazia ludzi, którzy bełkoczą coś w kącie. No i bardzo się myliłam. Na miejscu poczułam się trochę jak w przedszkolu. Było pełno dzieciaków, biegających, śmiejących się, rozmawiających, może troszkę mniej wyraźnie ale logicznie. Wtedy poczułam, że chyba dam radę, że wychowanie dziecka z zespołem Downa nie musi być czymś strasznym, że jest wiele takich rodzin - tłumaczy Małgorzata Świerzko, viceprezes Stowarzyszenia "Iskierka" .

Jak się okazuje najważniejsza jest otwartość i przełamanie tabu

- Osoby, które zauważają niepełnosprawność mojego syna nie bardzo wiedzą jak się zachować. Po prostu traktujcie nas i nasze dzieci zwyczajnie. To są osoby, które są bardzo otwarte i wrażliwe, ale jeżeli wyjdziemy do nich z jakąkolwiek pozytywną energią to one odpowiedzą nam tym samym. Więc proszę się nie zdziwić jeżeli takie dziecko na przykład kogoś spontanicznie przytuli - dodaje Małgorzata Świerzko.

Aktywne iskierki, czyli wystawy w Szczecinie

W Szczecinie żyje wiele dzieci z zespołem Downa. Ich działania i efekty aktywizacji można zobaczyć w wielu miejscach. Współpracę szczecińskich "Iskierek" i Przemka Kossakowskiego od 21 marca możecie zobaczyć w Galaxy. Kolejna wystawa „Posłuchać, zobaczyć, poczuć” podsumowuje serię warsztatów prowadzonych przez szczecińskie artystki i artystów z podopiecznymi. Tę znajdziecie w Trafostacji Sztuki. Z kolei w Domu Kultury 13 muz zobaczycie prace pod hasłem "Szczecin to TEŻ moje miasto" - ukazującą osoby z zespołem Downa w różnych przestrzeniach miejskich.

Światowy Dzień Zespołu Downa ustanowiono w 2005 roku. Tego dnia na znak solidarności ubiera się dwie różne skarpetki. Tak więc 21 marca niedopasowane skarpetki nie będą dowodem na roztargnienia, a znakiem wsparcia.