Policja

i

Autor: Justyna Świderska Policja

Wypadek

Kolizja w centrum Szczecina. Pijany kierowca wiózł 4-letnią córkę

2024-11-21 11:23

20 listopada 2024 r. (środa) w godzinach wieczornych doszło do kolizji w centrum Szczecina z udziałem dwóch pojazdów. Policjanci, którzy dotarli na miejsce zbadali przeprowadzili rutynowe badanie trzeźwości. Okazało się, że jeden z kierowców ma aż 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Kolizja w centrum Szczecina

Do zdarzenia doszło na jednej z ulic w centrum Szczecina. Na miejsce wezwani zostali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. Po przybyciu na miejsce ustalili, że kierujący jednym z pojazdów nie zachował bezpieczniej odległości od drugiego. Rutynowe czynności sprawdzenia trzeźwości obu kierowców wykazały jednak, że jeden z nich miał aż 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. W jego pojeździe w roli pasażera przebywała 4-letnia córka.

Policjanci podjęli natychmiastowe działania. Matka dziewczynki, która przyjechała na miejsce zdarzenia zaopiekowała się nią, a mężczyzna został zabrany przez funkcjonariuszy na komisariat. Tam przeprowadzili oni niezbędne czynności. Sprawa została skierowana do sądu rodzinnego, który przyjrzy się warunkom bytowym i wychowawczym dziecka. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, a przy tym narażenie dziecka na utratę zdrowia lub życia jest objęte poważnymi konsekwencjami prawnymi. Obecnie prowadzone są czynności w tej sprawie.

Pijany o mało nie staranował domu

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

Nie trzeba nikomu przypominać, że jazda pod wpływem alkoholu w Polsce jest surowo karana. Mimo to duża liczba kierowców wciąż decyduje się na wsiadanie za kółko po spożyciu różnych trunków. To zdecydowanie nie jest dobry pomysł. Percepcja człowieka już po jednym piwie może być zachwiana, a czas reakcji znacznie wydłużony. Mimo, że może nam się wydawać, że czujemy się świetnie, wcale tak nie jest. A co grozi z punktu widzenia prawnego?

Wszystko zależy od interpretacji stanu nietrzeźwości kierowcy. Za jazdę w stanie po spożyciu alkoholu (stan, gdy we krwi kierowcy znajduje się od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi) grozi mandat karny, którego kwota zaczyna się od 2500 złotych oraz 15 punktów karnych. Jednak za prowadzenie pojazdu ze stężeniem alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila grozić może nawet kara pozbawienia wolności i zabranie prawa jazdy. Wiele osób twierdzi jednak, że za tym powinna iść również zakaz prowadzenia pojazdów na określoną liczbę lat.

Oto najbiedniejsze powiaty w województwie zachodniopomorskim:

Czy zdałbyś po latach egzamin na prawo jazdy? Te przepisy się zmieniły
Pytanie 1 z 12
O jakim odstępie należy pamiętać przy wyprzedzaniu rowerzysty?
Szczecin Radio ESKA Google News
Autor: