Zapobiegnięcie tragedii
Tak było w przypadku kierowcy ze Szczecina. Na nagraniu opublikowanym przez profil "Państwo Na Trytytki", na portalu X (dawniej Twitter) widać jak zataczający się mężczyzna, ledwo kontaktujący z otaczającą go rzeczywistością, próbuje wejść do dostawczego busa i wyruszyć nim w podróż. Wokół szybko zgromadziło się kilka osób, które postanowiły powstrzymać mężczyznę. Całość wyglądała jak zapowiedź bardzo niebezpiecznego zdarzenia. Mężczyzna, które praktycznie nie był w stanie chodzić, chciał ruszyć dużym samochodem dostawczym.
Na nagraniu widać jak postronne osoby podchodzą do samochodu niedoszłego kierowcy i powstrzymują go przed dalszą jazdą. Odbywają się narady, ostrzeżenia i rozmowy z nietrzeźwym, które mają zmusić go do odpuszczenia przekręcenia kluczyka. Na miejsce wezwany został patrol policji, który zatrzymał mężczyznę z czarnego busa. Według doniesień Szczecińskiej Policji, w organizmie badanego wykryto ok. 3 promili alkoholu. Jednocześnie służby dziękują za ujęcie kierującego i podkreślają jak ważne są takie obywatelskie akcje.
Piłeś - nie jedź!
Akcje dotyczące wsiadania za kółko po alkoholu i nagłaśniające ów problem pojawiają się w masowych mediach od lat. Prowadzone są także kampanie, a wreszcie policyjne kontrole, szczególnie często odbywające się w okresach świątecznych. To jednak nie stanowi pełnej gwarancji bezpieczeństwa na drodze. W 2023 roku polska policja zatrzymała 63 734 pijanych kierowców! Pomimo trendu spadkowego związanego z rokiem 2022 (ok. 10 000 pijanych kierowców mniej) to i tak ogromne liczby. Przypomnijmy, co grozi osobom, które zdecydują się wsiąść za kierownicę po alkoholu:
Prowadzenie pojazdów mechanicznych po użyciu alkoholu (od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza):
- kara aresztu bądź grzywna nie niższa niż 2500 zł
- zakaz prowadzenia pojazdu do 3 lat
- 15 punktów karnych
Prowadzenie pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza):
- kara pozbawienia wolności do 3 lat
- konfiskata pojazdu
- zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimum 3 lata
- zapłata od 5000 zł do nawet 60 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej
- 15 punktów karnych