- Regułą jest osiąganie wieloletnich przeżyć pacjentów bez nawrotów, w przypadku wczesnego wykrycia nowotworu. Im wcześniej wykryty jest nowotwór - proszę o tym pamiętać - tym może być zastosowane leczenie mniej okaleczające - mówi profesor Marcin Słojewski, szczeciński urolog. Obecnie szacuje się, że 1/4 wszystkich nowotworów u mężczyzn to choroby urologiczne.
Polecany artykuł:
Choć wokół badań wykrywających nowotwory wśród mężczyzn krąży wiele mitów, nie ma żadnych powodów, żeby się czegokolwiek obawiać. Wizyta u urologa powinna być czymś naturalnym.
- Porównuję badania profilaktyczne do sprawdzenia poziomu oleju i przeglądu swojego samochodu. Żaden mężczyzna kochający swoje auto - a takich jest zdecydowana większość - o tym nie zapomni. Dobrze by było, aby ten zwyczaj okresowego, regularnego przeglądu zdrowia wszedł mężczyznom w krew i był wręcz wyraźnie zaznaczony w kalendarzu - dodaje Słojewski.
Polecany artykuł:
Warto wziąć sobie te słowa do serca, ponieważ jak wynika ze statystyk, diagnoza: "rak" pada coraz częściej. Obecnie szacuje się, że w Polsce rocznie słyszy ją ponad 170 tysięcy osób.
- Pacjentów wciąż przybywa i to będzie prawdopodobnie epidemia w kolejnej dekadzie, gdzie przyczyną nr 1 umieralności będą właśnie choroby nowotworowe, a nie choroby krążenia, jak to miało miejsce dotychczas. W dobie COVID-19 diagnostyka jest często dość mocno utrudniona, występują pewne opóźnienia i to się wszystko odbije w przyszłości, jako wzrost zachorowań na nowotwory bardziej zaawansowane - mówi dr Małgorzata Talerczyk z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie.
Polecany artykuł:
Jak pokazują statystyki, obecnie ponad milion osób w Polsce żyje z rakiem. Rocznie na tę chorobę w naszym kraju umiera ponad 100 tysięcy pacjentów. Właśnie dlatego profilaktyka jest tak ważna. Regularne badania po prostu ratują życie.