Projekt Serce od serca

i

Autor: Szkoła Podstawowa Numer 53 w Szczecinie

Z życia miasta

Wakacyjny luz postanowili wykorzystać na podzielenie się dobrem

2024-07-09 17:44

Siódmoklasiści ze szkoły podstawowej numer 53 w Szczecinie wzięli udział w projekcie "Serce od serca". W ramach tej akcji uczniowie wykonali poduszki rehabilitacyjne dla kobiet po mastektomii.

Dzisiaj (09.07) odbyło się oficjalne przekazanie poduszek specjalistycznych do Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii przez młodzież ze Szkoły Podstawowej numer 53 w Szczecinie. Na początku wakacji chętni uczniowie wraz z nauczycielkami poświęcili pare godzin dziennie nad realizacją projektu. Dzięki temu w ciągu trzech dni powstało ręcznie robionych 75 poduszek w kształcie serca, które wspierają rehabilitację kobiet po mastektomii i po usunięciu węzłów chłonnych. Po zastosowaniu tych metod leczenia istnieje ryzyko zaburzenia krążenia limfy, a tym samym pojawienie się obrzęku chłonnego w obrębie kończyny górnej i klatki piersiowej. Dlatego jednym z elementów profilaktyki jest utrzymywanie ręki w elewacji, czyli delikatnie powyżej tułowia. Umieszczenie poduszki pod pachą spowoduje szybsze znikanie opuchlizny, zminimalizuje możliwość powstania obrzęku oraz przyczyni się do szybszego powrotu do zdrowia pacjentek.

Uczniowie planują kontynuować produkcję. Najpierw zamierzają poznać opinie na temat już powstałego rękodzieła, aby następnie móc przygotować poduszki, które będą lepiej spełniać oczekiwania pacjentek z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie.

Segregatory onkorodzica trafiły do szpitala w Bydgoszczy