Dobra

i

Autor: Wikipedia

Ranking

W tej gminie żyje się najlepiej w Zachodniopomorskiem! Poznajcie wyniki rankingu "Gmina dobra do życia"

2024-03-08 15:03

16 listopada Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia”. Poznaliśmy w nim najlepsze gminy do życia w poszczególnych polskich województwach. W województwie zachodniopomorskim miano najlepszego gminy do życia przypadło Dobrej Szczecińskiej.

Ranking "Gmina dobra do życia" 

Ranking „Gmina Dobra do Życia” został opracowany przez Serwis Samorządowy PAP wraz z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Celem rankingu było stworzenie tzw. Wskaźnika Rankingu Życia, który miał określić jakość życia w poszczególnych gminach Polski:

- Ranking został opracowany na podstawie 63 wskaźników pokazujących jakość życia we wszystkich 2477 gminach w Polsce. Zbadano m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska. Autorzy raportu przyjrzeli się też budżetom gmin, w tym wydatkom inwestycyjnym oraz jakości dróg, sieci wodociągów i kanalizacji. W określaniu jakości życia wzięto tez pod uwagę poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek - Serwis Samorządowy PAP wylicza czynniki brane pod uwagę w tworzeniu rankingu.

W swoich kategoriach (w zależności od wielkości gminy) najwyższe lokaty zdobyły Warszawa, Osielsko, Stalowa Wola, Gogolin i Kleszczów. 

Dobra najlepszą gminą do życia w woj. zachodniopomorskim 

Według rankingu "Gmina dobra do życia", gminą o najwyższym Wskaźniku Jakości Życia w woj. zachodniopomorskim okazała się Dobra Szczecińska. Dobra zajęła także 4. miejsce w kategorii "Strefy podmiejskie miast na prawach powiatu", wyprzedzając m.in. Kobierzyce z woj. dolnośląskiego. Całkowity wynik sumaryczny Dobrej to 64,40 punktów, czyli więcej od m.in. Warszawy! W samym woj. zachodniopomorskim Dobra wyprzedziła Kołbaskowo, Dziwnów, Międzyzdroje oraz Szczecin, które zajęły dalsze miejsca. 

Dobra Szczecińska to gmina wiejska położona w środkowej części powiatu polickiego. Jej powierzchnia zajmuje ponad 16% całości powiatu. Gmina graniczy ze Szczecinem oraz Kołbaskowem, a także z Niemcami. Najnowsze dane podają, że gminę zamieszkuje około 29 tysięcy osób. 

Quiz. Czy rozpoznasz zachodniopomorskie miasta na podstawie jednego zdania? Test tylko dla prawdziwych bystrzaków

Pytanie 1 z 12
To największe miasto powiatu sławieńskiego
Listen on Spreaker.