Papier toaletowy

i

Autor: freepik

Unia Europejska

To koniec papieru toaletowego w Unii Europejskiej? Bruksela chce go zakazać!

Dyrektywy Unii Europejskiej potrafią zaskoczyć nawet jej największych zwolenników. Tym razem Bruksela wzięła sobie na cel papier toaletowy. Jak informuje hiszpański elEconomista, Unia chce zastąpienia tradycyjnego papieru jego alternatywą ze słomy. W rezultacie emisja dwutlenku węgla ma zmniejszyć się nawet o 35%.

Unia Europejska chce promować papier ze słomy

Hiszpańskie media informują, że aby zaradzić kryzysowi klimatycznemu, UE promuje papier toaletowy ze słomy. Według portalu elEconomista nie wyklucza się jeszcze bardziej radykalnego kroku, czyli całkowitej rezygnacji z papieru.

Celem jest ochrona zasobów naturalnych i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o co najmniej 35 proc. do 2030 r

Produkcja papieru z wykorzystaniem słomy wymaga mniejszych nakładów energii i wody w porównaniu z pozyskiwanymi z drzew włóknami, z których produkuje się papier tradycyjny.

Czym słoma różni się od tradycyjnego papieru?

Słoma jest materiałem oszczędzającym zasoby i szybko odnawialnym. Pozostaje na polach po każdych żniwach, a wyprodukowany z niej papier toaletowy ma taką samą miękkość i wytrzymałość, jak papier tradycyjny — zapewniają źródła w Brukseli, na które powołuje się portal.

Według elEconomista docelowo produkcja papieru toaletowego może zostać całkowicie wstrzymana, a tradycyjny papier "zastąpiony przez wodę i mydło". Portal wskazuje, że do mycia miejsc intymnych miałyby służyć instalowane w muszlach klozetowych specjalne urządzenia z dozownikami wody.

Unia Europejska walczy z dwutlenkiem węgla

Dla UE lata 2021 — 2030 są fundamentalne dla zaradzenia kryzysowi klimatycznemu i środowiskowemu naszej planety, jednak do tego potrzebne są miliardy euro na inwestycje — zauważa portal. Projekty w tym zakresie wspiera zaangażowany na rzecz zrównoważonego rozwoju Europejski Bank Inwestycyjny, który ustanowił linie finansowania dla projektów przyspieszających przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Chodzi o model produkcji i konsumpcji, polegający na odnawianiu i ponownym stosowaniu materiałów i produktów, aby wydłużyć ich czas używania i ograniczyć do minimum odpady.

We Lwowie hitem jest papier toaletowy z wizerunkiem Putina