Masowy grób w Stargardzie. Co dokładnie znaleziono w kolejnym miejscu w Stalag IID?
Prace w obozie w Stargardzie trwają od kilku lat. Obecnie badacze Pomorskiego Uniwersytetu Pomorskiego kończą czwarty etap badań.
- W tej chwili prowadzimy prace na terenie byłego obozu Stalag II D, na obszarze byłego cmentarza wojennego zlokalizowanego przy tym obozie. Jest to czwarty sezon tych prac. Obecnie odsłaniamy jeden długi grób zbiorowy, w którym odnajdujemy szczątki jeńców wojennych zmarłych w 1941. Na tę chwilę są to w większości jeńcy wojenni sowieccy, wzięci do niewoli przez Niemców w ramach operacji Barbarossa. - Obecnie odnaleźliśmy w tym sezonie 80 szkieletów, natomiast jesteśmy w połowie szkieletów. Myślę, że w tym miejscu znajdziemy 200 osób. - powiedział dla PAP prof. Andrzej Ossowski z PUM.
Na podstawie tych szczątków przeprowadzone są badania genetyczne i epidemiologiczne. Dlaczego te drugie? Według badaczy PUM osoby znalezione w nowym masowym grobie w Stargardzie mogły umrzeć z powodu jednej z epidemii.
- Śmiertelność w obozach Stalag momentami była bardzo wysoka. Umierało od kilkunastu do kilkudziesięciu jeńców wojennych dziennie. Przypuszczamy, że w tym miejscu pochowano od 2 do 6 tysięcy ofiar. Chowano tutaj nie tylko jeńców wojennych, ale też i osoby cywilne, które łączymy z powstaniem warszawskim. Kobiety, dzieci, młodzież. To największe zaskoczenie podczas tych odkryć - powiedział prof. Andrzej Ossowski.
Jak zaznaczają badacze z PUM, aby przebadać dokładnie obóz w Stargardzie potrzeba kilku lat - wtedy to będzie najlepiej przebadany tego typu cmentarz w Polsce.
- Wszystko zależy, czy uzyskamy grant do kolejnych badań - podsumował prof. Andrzej Ossowski.
Czym jest Stalag II D?
Stalag II D to były niemiecki obóz jeniecki znajdujący się na terenie Stargardu. Założono go w 1939 roku w celu uwięzienia polskich żołnierzy. Później dowożono tam kolejnych jeńców - m.in. z Francji czy Belgii. W 1941 roku dostarczono radzieckich jeńców wojennych schwytanych w ramach operacji Barbarossa (w skrócie atak Niemiec na ZSRR). W 1945 roku obóz został wyzwolony przez radziecką armię.
Co ciekawe, Stalag II D słynął z najlepszego traktowania jeńców wojennych na terenie III Rzeszy. Więźniowie mieli o wiele lepsze warunki, a ci, którzy pracowali w gospodarstwach rolniczych otrzymywali lepsze pożywienie.
Mimo to Stalag II D nie ominęły liczne epidemie - wszystko przez fatalne warunki sanitarne oraz szybkie rozprzestrzenianie się chorób w tego typu miejscach.