rankingi

Te gminy Pomorza Zachodniego przyciągają mieszkańców. Zaludniają się najszybciej w regionie

2024-06-18 8:53

Główny Urząd Statystyczny podał kolejne dane dotyczące prognoz liczby mieszkańców dla poszczególnych miast. Jak się okazuje, wiele gmin w województwie zachodniopomorskim w 2040 roku zyska sporo mieszkańców. Które dokładnie? Która gmina w Zachodniopomorskiem najszybciej się zaludnia?

Wyludnianie się miast w Polsce

Główny Urząd Statystyczny zaznacza, że do 2060 będzie mniej Polaków, bo może nawet tylko 30 milionów mieszkańców. Nie pomoże napływ uchodźców z Ukrainy, dlatego, że coraz więcej ludzi decyduje się na zaledwie jedno dziecko lub nie planuje potomstwa. Wielu młodych Polaków planuje też wyjechać za granicę i tam mieć swoje życie.

- Prognozowany jest (oprócz scenariusza wysokiego) wyraźny spadek liczby urodzeń, co związane będzie przede wszystkim ze spadkiem liczby kobiet w wieku prokreacyjnym. Przewiduje się, że pomiędzy 2022 r. a 2060 r. ich liczba spadnie z 8,7 do 6,3 mln w scenariuszu wysokim i do 4,8 mln w niskim - przekazuje GUS.

Szczecińskie magnolie obsypały się tysiącami kwiatów

Te zachodniopomorskie gminy rosną w oczach!

Jednocześnie GUS zaznacza jeden rosnący trend.

- Przewiduje się dalszy znaczny napływ ludności na obszary podmiejskie położone wokół głównych ośrodków miejskich (postęp suburbanizacji) - przekazuje GUS.

Widać to od lat. W wielu gminach ościennych ceny mieszkań są o wiele niższe niż w samych miastach. Niektórzy cenią też sobie ciszę, o którą trudno w mieście.

Podobne zjawisko występuje na Pomorzu Zachodnim. Niedawno pisaliśmy o najszybciej wyludniającym się mieście w województwie zachodniopomorskim. Co ważne, inne miasta w Zachodniopomorskiem też tracą mieszkańców.

A które gminy w zachodniopomorskim zyskają najwięcej mieszkańców do 2040 roku? Będziecie zaskoczeni!