Zarobki klasy średniej w zachodniopomorskim

i

Autor: Grzegorz Kluczyński / Canva

Finanse

Takie zrobki pozwolą reprezentować klasę średnią w zachodniopomorskim!

2024-06-25 19:43

Klasa średnia to pojęcie, które funkcjonuje w przestrzeni publicznej jako definicja grupy osób o uśrednionych zarobkach. Kwota ta różni się w zależności od konkretnych województw, a Business Insider Polska postanowił przedstawić widełki w poszczególnych regionach.

Czym jest klasa średnia?

Definicja klasy średniej w Polsce jest tak naprawdę trudna do określenia. W ostatnich latach to pojęcie mocno zatraciło swoje pierwotne znaczenie. Niegdyś grupy społeczne należące do klasy średniej charakteryzowały zawody przez nie wykonywane oraz osiągany status majątkowy. Takie osoby były umieszczane w społecznych strukturach pomiędzy osobami ubogimi i pospolitymi robotnikami, a arystokracją czy rządzącymi. Do takiej klasy średniej należeli więc urzędnicy, nauczyciele czy przedstawiciele służb porządkowych. Dzisiaj o wiele trudniej określić tę pośrednią grupę w społeczeństwie, jednak eksperci Business Insider Polska podjęli się tej próby i spróbowali wykrystalizować konkretne widełki zarobków dla różnych regionów w Polsce. W swoich badaniach uwzględnili przedstawicieli różnych grup, m.in singli, pary bezdzietne czy rodziny z dziećmi.

Zarobki w wielkich giełdowych firmach. Rekordziści dostają 25,7 tys. zł miesięcznie

Zarobki klasy średniej w zachodniopomorskim

Business Insider Polska w swoim artykule tłumaczy, że do klasy średniej mogą aspirować osoby, które zarabiają nawet minimalną krajową pensję. W 2024 roku oznacza to nieco ponad 3200 zł netto. Wszystko zależy od konkretnych grup społecznych. W przypadku singli taka kwota pozwala na bardzo swobodne regulowanie swojego budżetu. Ile muszą więc zarabiać poszczególne grupy by zaliczać się do klasy średniej? Oto jak prezentują się wyliczenia Business Insider Polska dla województwa zachodniopomorskiego:

  • Tyle musi zarabiać singiel - 3035 zł - 9062 zł
  • Tyle musi zarabiać para bez dzieci - 4299 zł - 12 834 zł
  • Tyle musi zarabiać rodzina - 5258 zł - 15 696 zł
  • Tyle musi zarabiać model 2+2 (dwójka dorosłych i dwójka dzieci) - 6072 zł - 18 124 zł

Naturalnie kwoty te mają charakter poglądowy. Poszczególne gospodarstwa domowe mają różne budżety i tak jak w przypadku zdefiniowania klasy średniej, tak i tutaj trudno określić bardzo konkretne wskaźniki, które definiowałyby społeczeństwo.

To tu mieszka najwięcej rodzin w Szczecinie! Największe osiedla stolicy zachodniopomorskiego:

Wiesz, co znaczy PLN? Rozpoznaj pieniądze po kodzie walutowym!

Pytanie 1 z 10
EUR oznacza: