Parodia Squid Game AI

i

Autor: STARPAR/Netflix

AI

Stworzył parodię polskiego Squid Game za pomocą AI. Pojawił się m.in Lewandowski, Tusk i Książulo

2025-01-20 11:26

AI jest coraz częściej dostrzegana w naszym życiu. Szczególnie w social mediach trudno czasami rozróżnić co jest fikcją, a co prawdą. Pewne nagranie stało się ostatnio bardzo popularne. Pewien twórca za pomocą sztucznej inteligencji stworzył parodię Squid Game z polskimi influencerami, youtuberami, sportowcami i politykami.

Szczecin Radio ESKA Google News
Autor:

Zagrożenia AI dla społeczeństw

Internauci zauważają w mediach społecznościowych, jak prężnie rozwija się sztuczna inteligencja. Coraz częściej trudno odróżnić nagranie stworzone przez AI a prawdziwego człowieka. Niektóre portale społecznościowe oznaczają takie treści jako wygenerowane przez AI. Emerald Media opisali kilka zagrożeń wynikających z rozwoju sztucznej inteligencji:

  • dezinformacja (powstawanie deepfake, czyli za pomocą twarzy manipulowanie wizerunkiem konkretnych osób),
  • zagrożenie utraty miejsc pracy,
  • wpływanie na wyniki wyborów (tworzenie też reklam politycznych),
  • oszustwa internetowe (generowanie wiadomości za pomocą AI czy tworzenie rozmówcy)

Jednocześnie specjaliści z tego portalu zaznaczają, że wszystko warto używać z głową, bo AI też może nieść wiele dobrego dla m.in. zdrowia.

- Jednakże, aby w pełni wykorzystać te możliwości, należy świadomie i odpowiedzialnie zarządzać rozwojem AI, dbając o ochronę prywatności, bezpieczeństwo danych oraz etyczne aspekty związane z jej stosowaniem - podsumował portal.

FB: Sztuczna inteligencja w kościele

Parodia Squid Game w Polsce coraz popularniejsza na Youtube

Twórca kanału Starpar ma 28 lat i nie jest na co dzień związany z technologiami. Jak opowiada portalowi szczecin.eska.pl, nagrania tworzy głównie hobbystycznie, ponieważ interesuje się nowymi technologiami.

- Od zawsze lubiłem dobry humor i zabawne memy. Kilka lat temu założyłem konto na TikToku, gdzie początkowo tworzyłem przeróbki i memy bez użycia AI. Wszystko zmieniło się, gdy trafiłem na poradnik o technologii deepfake i stworzyłem nagranie z prezydentem, który mówił, że to nie jego głos, tylko AI. Film stał się viralem i był nawet pokazywany w mediach, co zainspirowało mnie do dalszego tworzenia z użyciem tej technologii - powiedział Starpar dla szczecin.eska.pl.

Jak mówi, inspiracje bierze głównie z trendów, ale dodaje zawsze swoje humorystyczne podejście. Stworzenie 8-minutowego filmu zajmuje około 60 godzin.

- Od generowania pierwszych klatek, animowanie ich w osobnym oprogramowaniu (co często wymaga powtórek, bo technologia bywa zawodna), tworzenie dźwięków, muzyki i montażu. Wygenerowanie jednej klatki może trwać kilka minut, wygenerowanie 5 s ujęcia – nawet kilkanaście. Następnie wszystko jest łączone i montowane w programie do edycji wideo - powiedział.

Korzysta z ogólnodostępnych programów do AI. Jak jednak mówi, sztuczna inteligencja generuje ogrom błędów. Od złego ruchu postaci, przez problem z mową, rękami, po wygląd człowieka. Kontrowersje wywołuje wykorzystanie wizerunku celebrytów. W końcu w filmie pojawiają się zmodyfikowane twarze takich osób jak:

  • Książulo,
  • Robert Lewandowski,
  • Robert Makłowicz,
  • Lexy,
  • Boxdel,
  • Bambi,
  • Donald Tusk,
  • Andrzej Duda.

Postanowiliśmy zapytać autora filmów czy w związku z pokazywaniem ich wizerunku w taki sposób, co za tym idzie, też delikatnym monetyzowanem - nie boi się wezwania do zapłaty i pozwu.

- Wszystkie filmy tworzę w granicach satyry i humoru, a moim celem jest wyłącznie rozrywka – nie mam zamiaru nikogo obrażać ani naruszać dóbr osobistych. Filmy są oznaczone jako fikcyjne i humorystyczne (stworzone przez AI), zarówno przez platformy, jak i przeze mnie – w opisach lub przed filmem. Dodaję też nierealne, humorystyczne elementy, jak przesadzone ruchy czy mimikę, aby podkreślić, że to fikcja. Wielu influencerów a nawet polityków udostępniało moje materiały z ich wizerunkiem, co pokazuje, że odbierają je pozytywnie. Jeśli jednak ktoś miałby zastrzeżenia, zawsze może się ze mną skontaktować – informacja o tym i kontakt znajduje się w opisie pod filmami oraz w bio - powiedział autor.

Autor nagrań w każdym nagraniu publikuje też taką formułkę: "Film ma charakter humorystyczny i rozrywkowy. Postacie oraz wydarzenia są fikcyjne, ale mogą być inspirowane osobami publicznymi. Wizerunki i zachowania zostały stworzone z użyciem technologii AI w sposób artystyczny i satyryczny. Materiał nie ma na celu naruszania dóbr osobistych, reputacji ani wizerunku kogokolwiek.Treści zostały w pełni wygenerowane cyfrowo przy użyciu zaawansowanych narzędzi AI, co podkreśla ich fikcyjny i artystyczny charakter. Jeśli ktoś, kogo wizerunek został użyty, ma zastrzeżenia lub nie życzy sobie dalszego wykorzystania, proszę o kontakt pod adresem: [email protected]. Zawsze jestem otwarty na rozmowę i ewentualne modyfikacje"

Rozpowszechnianie wizerunku osób publicznych w memach

Jednocześnie warto zaznaczyć, że i tutaj prawo wyraźnie omawia ten problem, szczególnie w przypadku karykatur/memów.

Na sam początek: zgodnie z art. 81. prawa autorskiego i prawa pokrewnego, zezwolenie na rozpowszechnianie wizerunku wygląda tak:

1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.2.  Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

Wizerunku osoby publicznej jednak i tak nie można zawsze publikować - głównie tu chodzi o tzw. czas prywatny.

Jednocześnie w tej same ustawie w art. 29. znajduje się taki zapis.

"Wolno korzystać z utworów na potrzeby parodii, pastiszu lub karykatury, w zakresie uzasadnionym prawami tych gatunków twórczości."

Jak zaznaczają eksperci z portalu kruczek.pl, jeżeli twórca nie przekracza "dobrego smaku", to w teorii można być spokojnym o swoje "dzieło". Jednak też zaznaczają, że nie tak trudno narazić dobra osobiste drugiej osoby. Dlatego to autor będzie musiał uzasadnić, że działał w granicach dozwolonej krytyki, a film to parodia.

Szczecin na południu, Kraków na północy. Zobacz, czy wiesz gdzie znajdują się polskie miasta
Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Szczecin to stolica województwa