rower wypadek

i

Autor: Alexas_Fotos/Pixabay.com

Rowerzyści z Pomorza Zachodniego cały czas są w sporym niebezpieczeństwie

2021-04-29 12:36

Od początku roku doszło do kilkunastu wypadków z udziałem cyklistów, w których rannych zostało 14 osób. Na szczęście policja nie odnotowała żadnych ofiar śmiertelnych. Jak się okazuje, przyczyny zdarzeń nie zmieniają się od lat. Winni są zarówno rowerzyści, jak i kierowcy samochodów - mówi Irena Kornicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

- Najczęstszym powodem tego typu wypadków jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Odsetek jest podobny, co w przypadku wypadków, w których uczestniczą tylko samochody. Drugim nagminnym przewinieniem, które niezwykle często kończy się kolizją lub wypadkiem, jest nieprawidłowe zachowanie podczas skręcania. Rowerzyści muszą pamiętać, żeby odpowiednio uprzedzić innych uczestników ruchu o zamiarze wykonania takiego manewru. Ponadto należy zmieniać kierunek jazdy zgodnie z przepisami ruchu drogowego - tłumaczy Irena Kornicz.

Polub nasz fanpage ESKA Szczecin News na Facebooku! Znajdziesz tam najciekawsze informacje z Twojego miasta i regionu

Aby uniknąć kolizji, wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Rozglądajmy się i patrzmy na to, co dzieje się na drodze! Poza tym reagujmy natychmiast, bez chwili zawahania na sytuacje, które zdarzają się nagle w naszym otoczeniu. Pamiętajmy także o tym, żeby przepuszczać pieszych, którzy są uprzywilejowanymi uczestnikami ruchu. Kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania i wzajemnym szacunkiem - dodaje Kornicz. 

W zeszłym roku w Szczecinie i regionie doszło do 111 wypadków z udziałem rowerzystów, w których zginęło 6 osób.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Czy zdałbyś test na prawo jazdy? Tylko dla mistrzów kierownicy [QUIZ]

Pytanie 1 z 17
Czy za tym znakiem, w razie zatrzymania pojazdu wskutek zatoru drogowego, masz obowiązek zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5m?
Czy za tym znakiem, w razie zatrzymania pojazdu wskutek zatoru drogowego, masz obowiązek zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5m?
Tak wygląda praca szpitala w czasie pandemii