Daniela Owusu pod ostrzałem Finów. Wszystko przez kolor skóry
Finlandia, jak i kraje północnej Europy są uważane za jedne z najbardziej tolerancyjnych na świecie. Dlatego wiele mediów dziwi fakt tak mocnego rasistowskiego ataku skierowanego w młodą Finkę. Spośród dziesięciu kandydatek do roli kultowej świętej Łucji wybrano Danielę Owusu. Jej tata pochodzi z Ghany, mama z Finlandii.
- Chciałam pokazać, że każdy może zostać Łucją, niezależnie od pochodzenia - powiedziała Daniela.
Po jej koronacji w Finlandii wybuchła ogromna rasistowska afera. 20-latka dostała ogrom hejtu w wiadomościach prywatnych - wszystko jest kolor skóry.
- Mogę wyrazić z tego powodu ubolewanie - powiedział fiński premier Petteri Orpo.
Fińskie media zaznaczają, że od jakiegoś czasu trwa w kraju debata dot. rasizmu. Niektórzy prawicowi politycy wykorzystują to na swoją korzyść. Według nich to głównie oni atakowali 20-latkę. Jednym z głównych powodów miało być właśnie to, że święta Łucja pierwotnie nie była czarnoskóra, dlatego powinno zachować się "autentyzm historyczny". Zwolennicy Danieli bronią jej w mediach społecznościowych i uważają, że "mamy XXI wiek".
Kult świętej Łucji w Finlandii
W Helsinkach orszak św. Łucji organizowany jest od kilkudziesięciu lat. Po raz pierwszy zorganizowany został na początku lat 30. XX wieku. Łucja wraz z towarzyszącym jej chórem w grudniu i styczniu tradycyjnie odbywa około stu wizyt w szpitalach, w domach spokojnej starości. Gości także na różnego rodzaju imprezach okolicznościowych.
Święta Łucja dlatego ma też szczególne znaczenie w protestanckiej Finlandii - głównie dla jej szwedzkojęzycznych obywateli. W niektórych miastach każdego roku dokonywane są wybory lokalnej Łucji