Z regionu

Przejechaliśmy tunelem pod Świnoujściem. Jak inwestycja wpływa na życie mieszkańców i turystów?

2024-11-29 14:01

Świnoujście to bardzo wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Najbardziej wysunięte miasto na północny-zachód leży na dwóch wyspach, na które do niedawna można było dostać się za pomocą promu. Teraz mieszkańcy korzystają z nowoczesnego tunelu podwodnego.

Tunel pod Świną

Tunel pod cieśniną Świna to nowoczesna droga, która została otwarta 30 czerwca 2023 roku. Łączy wyspy Uznam i Wolin, tym samym umożliwia przejazd z jednej części miasta do drugiej, kurortowej, która ma dostęp do Morza Bałtyckiego. Wyjątkowość Świnoujścia tkwi właśnie w tym punkcie. Miasto jest podzielona cieśniną, a po przejeździe przez nią znajdujemy się w regionie stricte turystycznym, pełnym hoteli i SPA. Z tej części dojedziemy również do Niemiec. Sam tunel był największą inwestycją miasta od czasów II wojny światowej, a także jedną z największych w regionie i kraju.

Miasto podzielone jest na część stricte przemysłową oraz mieszkalno-turystyczną. To właśnie tu tunel odgrywa ogromne znaczenie. Spośród 44 wysp i wysepek, na których położone jest Świnoujście, zamieszkane są jedynie 3 - Wolin, Uznam i Karsibór. To właśnie tutaj mieszczą się turystyczne obiekty, duża plaża miejska oraz promenada i centrum kulturowe miasta. Przed wjazdem do tunelu jest z kolei miejsce na strefę przemysłową, port czy terminal LNG.

Tunel w Świnoujściu w praktyce. Tak wygląda przejazd pod dnem Świny

Jak się podróżuje nowoczesnym tunelem?

Postanowiliśmy przejechać tunelem pod Świną ponad rok po jego oddaniu do użytku. Jego długość to ponad 1,7 kilometra, a wjazdu nie da się przegapić. Do tunelu prowadzi niewielkie rondo, które jest oznakowane wieloma znakami kierującymi do samego tunelu. Przy zjeździe widoczna jest również rogatka, która w sytuacjach gdy tunel jest nieczynny oznacza zakaz wjazdu. Wybranie odpowiedniej trasy skutkuje zjazdem w dół tunelu, który zbudowany jest na biały, dużych podporach.

Pomimo ograniczenia do 50 km/h jedzie się bardzo płynnie, zarówno podczas godzin szczytu jak i pory wieczornej. W tunelu naturalnie nie można wyprzedzać innych pojazdów i należy zachować odpowiednią odległość. Nowoczesność budowli podkreślają ogromne wiatraki obecne wewnątrz oraz mnogość oznakowań i dróg ewakuacyjnych. Nawierzchnia jest wręcz w idealnym stanie. Przejazd przez tunel jest więc bardzo przyjemny, szybki i ciekawy. Inwestycja znacznie usprawnia przedostanie się na drugą część miasta, w tym dla turystów, którzy z tego względu chętniej odwiedzają Świnoujście. Zdecydowanie warto wybrać się do samego miasta i przejechać się nowoczesnym tunelem, a podczas jazdy pomyśleć, że przemierzamy właśnie podwodną drogę.

Znane budowle i zabytki w Polsce. Jak dobrze je znasz?

Pytanie 1 z 15
Sukiennice w Krakowie nigdy nie były przebudowywane. Prawda czy fałsz?
Kraków
Szczecin Radio ESKA Google News
Autor: