Pomorze Zachodnie na pomoc powodzianom
Choć fala powodziowa nadal płynie i nie dotarła jeszcze do województwa zachodniopomorskiego, to w gminach na południu Polski żywioł odsłonił skalę strat. W tej sytuacji radni Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego na wniosek marszałka województwa, Olgierda Geblewicza przyjął jednogłośnie w czwartek, 19 września uchwalę o pomocy finansowej dla samorządów dotkniętych wielką wodą. To kwota 2 milionów złotych.
Solidarność z powodzianami!
Radni przyjęli zgodne stanowisko w sprawie przelania funduszy dla powodzian. - Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego w związku z powodzią we wrześniu 2024 r. w południowo-zachodniej części kraju, solidaryzuje się z poszkodowanymi regionami i deklaruje gotowość do udzielenia im wsparcia - czytamy w tekście przygotowanym, jako załącznik do czwartkowej uchwały przyjętej przez Sejmik.
Na co zostaną przekazane środki z zachodniopomorskiego?
Przekazane 2 miliony złotych, dotknięte powodzią samorządy mają przeznaczyć na wydatki inwestycyjne. Jak tłumaczy marszałek województwa pierwotnie chciano przekazać po milionie złotych dla Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Po rozmowach z tamtejszymi samorządowcami, zdecydowano się na pomoc celową dla gmin dotkniętych wielką wodą, oraz do instytucji, które się tam znajdują.
Pomoc Uniwersytetu Szczecińskiego dla powodzian!
Jak wynika z informacji przekazanych Polskiej Agencji Prasowej przez prof. dr hab. Waldemara Tarczyńskiego, rektora Uniwersytetu Szczecińskiego, z województw dotkniętych powodzią studiuje 253 studentów. To 101 osób z Dolnego Śląska, 26 z Opolszczyzny, 76 z Górnego Śląska i 49 z Małopolski. Wszyscy ci, którzy z tych regionów zostali dotknięci bezpośrednio przez powódź będą mogli zamieszkać w swoich pokojach w akademikach już od czwartku, 19 września, a nie tak jak pozostali z rozpoczęciem Nowego Roku Akademickiego.