Metoda badawcza połączeń Szczecin-Warszawa
W związku z tym, że szczecinianie mają względnie daleko do Warszawy, mają różne formy transportu. Czasami prywatnie jadąc S3, a za Gorzowem wbicie się na A2. Inni stawiają na transport zbiorowy i wybierają długo jadący pociąg lub samolot. Postanowiliśmy sprawdzić, czym szybciej dojedziemy ze Szczecina do Warszawy. Start to Szczecin Główny. Jako metę obieramy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Dojazd tylko i wyłącznie komunikacją miejską, a nie transportem indywidualnym. W przypadku pociągów zrobimy analizę połączenia ekonomicznego i komercyjnego. Dodatkowo dla samolotu stawiamy na tylko bagaż podręczny.
Analiza połączenia kolejowego Szczecin Główny-Warszawa Centralna
Zacznijmy od połączenia ekonomicznego. Pociągi IC, np. Mewa jadą ze Szczecina Głównego do Warszawy Centralnej 5:22 h. Pociągi na tej trasie w większości nie mają wagonu WARS, w związku z tym musimy wcześniej zakupić posiłek. Dodatkowo możliwe są opóźnienia na trasie z różnych przyczyn na trasie. Dojście pod Pałac Kultury i Nauki z dworca Warszawa Centralna to maksymalnie 5 minut. Ostatecznie wynik wyniesie około 5 godzin i 30 minut.
W przypadku połączenia komercyjnego, np. EIC Sedina pociąg ze Szczecina do Warszawy dojedzie w czasie 4:31. Ten typ zawiera wagon typu WARS, jednak jest on o wiele droższy od połączeń IC. W tym przypadku wynik wyniesie około 4 godzin i 40 minut.
Dodatkowo od grudnia 2024 na tej trasie pojedzie Pendolino - w tym przypadku czas przejazdu ze Szczecina do Warszawy wyniesie około 4:18h.
Warto zaznaczyć różnicę w czasie - połączenia EIC i EIP nie stają na każdej stacji. IC za to na wszystkich większych już tak. Szczegółowy rozkład znajduje się na stronie portalpasazera.pl.
Analiza lotniczego połączenia Szczecin-Goleniów z Warszawą
W tym przypadku start rozpoczyna się na stacji Szczecin Główny i musimy dojechać do przystanku Port Lotniczy Szczecin-Goleniów. Na tej trasie jeździ już SKM - dojazd zajmuje około 50 minut. Na trasie Szczecin-Warszawa lata LOT. W związku z zaleceniami przewoźnika, zaleca on być około 2 godzin przed startem lotu, nawet jeżeli przejdziemy odprawę online.
- Czas przed odlotem nie musi być nerwową gonitwą — wręcz przeciwnie! Jeśli zapamiętasz nasze rady, ostatnie minuty przed odlotem upłyną ci spokojnie, a Ty na czas wsiądziesz do samolotu, by cieszyć się długo wyczekiwaną podróżą! - czytamy na stronie LOT.
Samolot między Szczecinem a Warszawą leci około 1:05h. Dojazd ze stacji Warszawa Okęcie jednakowo autobusem do centrum zajmie 30 minut. Tyle samo koleją. Trzeba natomiast doliczyć dojście na przystanki, tu zakładamy około 15 minut. Według niektórych internautów to i tak optymistyczny wynik, ponieważ wszystko zależy od tego, ile mamy bagaży.
Wynika z tego, że dojazd ze stacji Szczecin Główny pod Pałac Kultury i Nauki samolotem zajmie ze wszystkim około 4 godzin i 45 minut.
To są najbrzydsze dworce kolejowe w Polsce. Ich brzydota powala na kolana
Co jest lepsze na trasie Szczecin-Warszawa: samolot czy pociąg?
Odpowiedź brzmi: to zależy, gdzie chcemy się dostać. Tak wyglądają po podsumowaniu przejazdy ze stacji Szczecin Główny pod Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.
- pociąg EIC - 4 godziny i 40 minut;
- pociąg IC - 5 godzin i 30 minut;
- samolot - 4 godziny i 45 minut.
Według tych wyników wynika, że ze Szczecina do Warszawy wygodniej dojechać pociągiem.
Dlaczego piszemy, że to zależy? Jeżeli np. ktoś ma lotniczą przesiadkę na lotnisku Warszawa-Okęcie - wygodniej można się przesiąść z samolotu na samolot. Drugim warunkiem może być cena. Czasami jadąc pociągiem na trasie Szczecin-Warszawa możemy nawet zapłacić 25 zł. Samolot wypada drożej, chybachyba że udam nam się upolować okazję Kluczowe też może być stawiennictwo na samolot - samoloty ze Szczecina do Warszawy nie latają co godzinę, więc czasami dogodniej jest dojechać pociągiem. Natomiast jeżeli ktoś musi dotrzeć tylko na przystanek Warszawa Okęcie - można zdecydowanie postawić na samolot.
Dlatego mimo wszystko polecamy dokładnie przeanalizować wasze przypadki, ale i potrzeby. Kluczowe będą te punkty:
- cena,
- ocena sytuacji-wygody,
- ostateczny cel trasy (miejsce dotarcia),
- liczba osób (w przypadku podróży z dziećmi - co będzie dla nich bardziej komfortowe, to samo tyczy się zwierząt).
- ilości bagażu.