Takich chorób może być w przyszłości więcej. "Kiedyś nam się kojarzyły z tropikami"

2025-07-21 15:47

Cholera to ostra, zakaźna choroba przewodu pokarmowego, która wywoływana jest przez bakterie Vibrio cholerae. Do zakażeń dochodzi najczęściej poprzez spożycie wody lub żywności skażonej kałem osób chorych lub bezobjawowych nosicieli. Do zakażeń dochodzi najczęściej w poza Europą, a WHO szacuje, że zgłaszanych jest jedynie 5-10% przypadków.

Ambulans

i

Autor: Pixabay.com

Cholera - czym jest?

Choroba wywoływana przez bakterie Vibrio cholerae ma często przebieg ostry, jest zakaźna i dotyczy przewodu pokarmowego. Do najczęstszych objawów, które mogą pojawić się w ciągu kilku godzin do pięciu dni, należą biegunka oraz wymioty, często bez gorączki. Niebezpieczeństwo niesie ze sobą silne odwodnienie, które występuje u ok. 10% chorych. Może to prowadzić do niewydolności nerek, krążenia, a w skrajnych przypadkach do śpiączki lub śmierci.

Sama bakteria występuje w dwóch serotypach (01 i 0139), z czego serotyp 01 dzieli się na biotypy klasyczny i El Tor. Mirkob jest wrażliwy na wysoką temperaturę i kwaśne środowisko. Dobrze jednak znosi chłód, wilgoć, zasadowe warunki. W tym wypadku ważnym jest, by spożywać świeżo przygotowane, gorące potrawy.

Tak wygląda nowa część Szczecina

Czy przypadki takich chorób będą pojawiać się częściej w Europie?

Odpowiednie leczenie cholery, które obejmuje nawodnienie i antybiotyki, znacząco obniża śmiertelność choroby do poniżej 1%. Natomiast bez terapii może sięgać aż 50%. Szczepionka, która istnieje jest skuteczna (85-90% ochrony w pierwszych 6 miesiącach) i jest zalecana osobom, które zamierzają podróżować do krajów Afryki i Azji. Po trzech latach skuteczność szczepienia spada poniżej 60%.

Nasuwa się pytanie, czy przypadki podejrzeń takich chorób bądź ich potwierdzenia będą częstsze w krajach europejskich?

W moim pojęciu tego co nazywamy "one health", czyli tego, że zdrowie środowiskowe, zmiany klimatyczne mogą wpływać na ludzkie zdrowie, niestety jestem przekonany, że będziemy coraz częściej słyszeli o chorobach, które kiedyś nam się kojarzyły z tropikami, a tak naprawdę teraz są już u wrót Europy. Pamiętajmy, że południe Europy już się zmaga z rodzimymi przypadkami Dengi, mówi się o tym, że mogą wrócić przypadki malarii, mogą pojawić się również przypadki cholery - mówi Główny Inspektor Sanitarny, Paweł Grzesiowski.

Jednocześnie doktor podkreśla, że choroba słusznie kojarzy nam się z niebezpieczeństwem, ale w przypadku pacjentki ze Stargardu wszystko "zadziałało tak jak powinno", czyli została zdiagnozowana i jest odpowiednio leczona.

Szczecin Radio ESKA Google News