Pierwsza komunia

i

Autor: ADRIAN SLAZOK/REPORTER

Pierwsza komunia święta 2023

Pierwsza Komunia Święta 2023 w Szczecinie. Mieszkanki o kosztach komunii i prezentach. "Dzieci wiedzą, co chcą"

2023-04-19 14:22

Pierwsze Komunie Święte zbliżają się nieubłaganie. Wielu rodziców zaczyna ostre przygotowania do imprez, niektórzy zlecają to odpowiednim osobom. Zapytaliśmy szczecinianki, jak wyglądają ich przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej ich dzieci. Niektóre odpowiedzi nas zaskoczyły.

Szczecinianki chętniej stawiają na lokale. „Nie mam warunków, a to komfort”

Jeszcze 15 lat temu wiele osób robiło komunie w domach, głównie przez to, że rzadko kto wpadał na pomysł na organizowanie takiej imprezy w restauracji. Obecnie jest to coraz powszechniejszy pomysł. Dlaczego szczecinianki decydują się na Pierwsze Komunie Święte w restauracjach?

- Robię komunię w lokalu, ponieważ w domu nie mam warunków, a poza tym jest to dla mnie komfort, że nie muszę wszystkiego szykować sama i mogę ten dzień celebrować bez stresu – opowiada nam pani Joanna.

Pani Dagmara za to zaznacza, że taka była prośba jej dziecka.

- Moja córka poprosiła o komunię w restauracji. Stwierdziłam, że skoro nas stać, to zapłacimy. Nic nie muszę robić, restauracja zrobi nam nie tylko obiad, ale i załatwi tort – odpowiada szczecinianka.

Jak wyglądała pierwsza komunia święta kilkadziesiąt lat temu?

Ile kosztuje wyprawienie komunii w Szczecinie?

- Koszt lokalu to około 3500 zł. Początkowo było mniej, ale we wrześniu nas poinformowano, że podnoszą ceny od 10 zł za osoby. Z przystawkami płacimy 200 zł za talerzyk. Lokal rezerwowałam rok temu – opowiada pani Joanna.

Pani Dagmara za to zapłaciła o wiele więcej.

- U mnie wyszło ponad 5000 zł, ale głównie dlatego, że mamy też DJ dla dzieci, organizatora zabaw. Tort zamawiamy osobno, bo restauracja nie uwzględniała alergii pokarmowych – odpowiada szczecinianka.

Pierwsze Komunie Święte w Szczecinie. Ile kosztuje ubiór dla dziecka?

Kolejnym ważnym tematem jest kwestia ubioru dla dzieci. Niektóre mamy stawiają na osobne kreacje, a koszt sukienki komunijnej rozpoczyna się od 150 zł.

- Za sukienkę dla córki dałam 300 zł, ale dlatego, że była szyta u krawcowej na wymiar. Moje dziecko ma niestandardowe wymiary, dlatego kupienie zwykłej sukienki czasami graniczy z cudem. Krawcowa nam uszyje prostą i białą kreację. Nie ma narzucenia, że wszystkie dzieci muszą być tak samo ubrane – opowiada pani Dagmara.

U pani Joanny jest podobna sytuacja, ale różni się w jednej kwestii – jedna firma szyje dla wszystkich dzieci.

- Sukienka jest szyta na miarę. Przyjechała firma, która szyje stroje dla wszystkich dzieci. Koszt sukienki to około 330 złotych plus dodatki – opowiada.

Prezenty na Pierwszą Komunię Świętą. Dzieci wiedzą, co chcą

Temat prezentów jest dyskusyjny od dawna. Pani Joanna tylko wspomniała, że nie mieli żadnych próśb prezentowych, a ich córka dostanie raczej pieniądze. Za to inaczej wygląda sytuacja i pani Dagmary.

- Córka chciała dostać komputer i nowy telefon. Dlatego napisaliśmy w zaproszeniach, że prosimy o pieniądze zamiast prezentów. Po co ma dostać jakiś łańcuszek, którego nie będzie nosić? Jedynie chrzestny powiedział, że założy jej drobną lokatę i będzie co miesiąc wpłacał pieniądze - odpowiada pani Dagmara.

Dodaje też, że w grupie komunijnej jej córki większość rodziców ma takie podejście w sprawie prezentów.