Franciszek LGBT

i

Autor: PAP/DPA/Stefano Spaziani/Canva

Świat

Papież Franciszek z homofobiczną wpadką? Nie uwierzycie, jakiego zwrotu użył Ojciec Święty

2024-05-28 11:40

“Homofobiczna gafa”, „językowa wpadka” - tak włoska prasa pisze we wtorek o sformułowaniu użytym przez papieża Franciszka, który według mediów, wypowiadając się przeciwko obecności homoseksualistów w seminariach, użył obraźliwego sformułowania mówiąc, że jest za dużo „gejostwa".

Jakie słowa użył Franciszek?

Słowo „frociaggine”, jakie miał wypowiedzieć papieża na zamkniętym spotkaniu z 200 włoskimi biskupami, jest wyjątkowo ostre, a wręcz wulgarne.

Milczy Watykan, poproszony przez komentarz lub odniesienie się do niedyskrecji jednego z portali, który przytoczył tę wypowiedź. Burza trwa w mediach.

Dziennik „Corriere della Sera” pisze o „zawstydzeniu” w Watykanie i o gafie papieża. „Problem polega na tym, że Bergoglio jest nieprzewidywalny, co ma dobre, a czasem złe strony” - ocenia.

- W publicznych wystąpieniach, zarówno w Rzymie, jak i podczas podróży, kiedy często podnosi głowę znad (przygotowanego - PAP) tekstu, Franciszek mówi rzeczy najbardziej interesujące - albo kłopotliwe”- zauważa gazeta. Odnotowuje zdenerwowanie w Watykanie oraz jego „grobowe milczenie” po tym zdarzeniu.

- Oczywiście nikt nie ma wątpliwości, że jest to gafa, choć nieprzyjemna. Franciszek to ta sama osoba, która zadziwiła świat kilka miesięcy po swoim wyborze, gdy powiedziała: "Kim jestem, by osądzać gejów?” - podkreśla gazeta. Wyraża opinię, że papież „potknął się na języku włoskim”, co - jak przypomina - zdarzało się już wcześniej.

W komentarzach zaznacza się również, że wypowiadając słowo „frociaggine”, Franciszek prawdopodobnie nie zdawał sobie sprawy z jego wulgarnej wymowy.

„Il Messaggero” zastanawia się, czy w tej „niewłaściwej wypowiedzi papieża można zobaczyć coś więcej niż wypadek, językową wpadkę”.

„La Repubblica” pisze z kolei o „homofobicznej gafie” i podkreśla, że właśnie w ten sposób, zaskakując biskupów, papież zachęcił ich, by nie przyjmowali homoseksualistów do seminariów.

"La Stampa" informuje o burzy rozpętanej tą wypowiedzią i przytacza pełne oburzenia komentarze środowisk LGBT, które mówią o "obraźliwym i poniżającym" sformułowaniu.

Zobacz także: Tym gwiazdom w trudnych chwilach pomogła wiara

Święte drzewo w Warszawie. Wieszają tu różańce, są obrazki z papieżem i medaliki!