Ecogenerator

i

Autor: wiadomosci.szczecin.eu

ECO

Okrągły milion ton odpadów rozświetlił Szczecin i ogrzał mieszkańców

2024-05-22 12:16

EcoGenerator, a więc Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie działa od końca 2017 roku. To jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Ostatnio obchodził robiący wrażenie jubileusz.

Wjeżdżający do zakładu Pan Włodzimierz, nie spodziewał się, że to właśnie jemu przypadnie transport, który zapisze się złotymi zgłoskami w historii szczecińskiej gospodarki odpadami. Dlaczego to tak ważne? Ano dlatego, że już milion ton śmieci został przerobiony na energię elektryczną, która na co dzień zasila miejskie latarnie, sygnalizację świetlną, miejski monitoring, tablice informacyjne czy fotoradary, a także dostarczył ciepło do wielu szczecińskich instytucji.

Do tej pory zakład wyprodukował 492 tysiące MWh energii elektrycznej i prawie 3,6 mln GJ energii cieplnej. Czy to dużo? Zdecydowanie! Jedno 50-metrowe mieszkanie zużywa średnio 32 GJ ciepła rocznie, natomiast prądu zużywamy średnio 2400 KWh rocznie.

EcoGenerator wkrótce ma generować prąd także ze słońca. Panele fotowoltaiczne mają zostać zamontowane na dachu zakładu, a obok obiektu ma powstać 40-hektarowa farma.