Sytuacja pogodowa w Polsce
Od piątku (13 września) mieszkańcy południowych rejonów Polski przygotowują się na nadejście ulewnych deszczów, które są następstwem niżu genueńskiego Boris. Najgorsza sytuacja pogodowa już występuje w województwach dolnośląskim i opolskim. Początkowo prognozy mówiły o nawet 150 litrach na metr kwadratowy, lecz najnowsze dane przewidują większe objętości i znaczne gorsze skutki ulew. Służby przekonują, że zbiorniki retencyjne są gotowe na nadejście wielkiej wody, ale już teraz wiele miejscowości musi radzić sobie z ekstremalnymi stanami rzek. W miejscowości Głuchołazy pojawiają się podtopienia, a lokalna rzeka mocno wezbrała. Nastąpiła częściowa ewakuacja najbardziej zagrożonych domów. Z kolei miejscowość Odolanów szykuje się na przyjęcie fali wezbraniowej. Jak zapowiadają synoptycy, kulminacja opadów dopiero przed nami. Największe ulewy prognozowane są na sobotę, noc z soboty na niedzielę i niedzielę. Ostrzeżenia meteorologiczne wydano także dla niektórych regionów województwa zachodniopomorskiego.
Zalew Szczeciński z ostrzeżeniami IMGW
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla rejonu Zalewu Szczecińskiego i ujścia Odry. Drugi stopień ostrzeżeń obowiązuje od piątku (13 września) i informuje o możliwym podniesieniu stanu wód, w niektórych miejscach powyżej stanów ostrzegawczych. Ma to miejsce w związku z przybyciem fali wezbraniowej z południa Polski. Jak czytamy w ostrzeżeniu IMGW:
W związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną, na Zalewie Szczecińskim i w ujściowym odcinku Odry, przewiduje się wzrosty poziomów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych - głosi treść ostrzeżenia IMGW.
Warto podkreślić, że do tej pory na wielu odcinkach stan Odry w województwie zachodniopomorskim utrzymuje się w normie. Ostrzeżenie dotyczy fragmentu rzeki od Gryfina, przez Szczecin aż po Zalew Szczeciński. Alert hydrologiczny obowiązuje przynajmniej do poniedziałku (16 września). Niewykluczone jednak, że zostaną wydane kolejne ostrzeżenia, gdyż sytuacja pogodowa jest bardzo dynamiczna. Zalecane jest stosowanie się do poleceń i śledzenie najnowszych alertów IMGW.