Architektura

Niezwykły budynek poczty w Szczecinie. Gmach charakteryzuje się wyjątkowym wnętrzem

2025-03-31 16:50

W Szczecinie można znaleźć wiele przykładów architektury, w których czuć duszę. Nie inaczej jest z budynkiem Urzędu Pocztowego nr 2, który mieści się przy ul. Dworcowej. Jego początki sięgają aż XIX wieku.

Wyjątkowy gmach poczty w Szczecinie

Gmach Urzędu Pocztowego nr 2 jest naprawdę wyjątkowy. Masywna konstrukcja wykonana z czerwonej cegły przykuwa uwagę, a dla wielu odwiedzających przybywających do Szczecina pociągiem może być to pierwsza atrakcja do zwiedzenia. Budynek leży bowiem w sąsiedztwie dworca PKP, a jego konstrukcję można podziwiać z pociągów przejeżdżających pobliskim mostem kolejowym. Sam gmach powstawał w latach 1872 - 1905 i był budowany etapami. Za projekt odpowiedzialny był Carl Schwatlo, a autorami poprawek byli August Endell oraz Hucke. Budynek był rozbudowywany najpierw w roku 1877, a następnie w kolejnych latach aż do I wojny światowej. Gruntowny remont, odświeżenie i konserwację przeprowadzono natomiast w w latach 1994 - 1995.

Wyburzają zabytki na szczecińskiej Łasztowni? Konserwator zabytków uspokaja

Poczta, która robi wrażenie

Zaraz przy wejściu do Urzędu Pocztowego nr 2 zauważyć można inskrypcję, która głosi:

Budynek Urzędu Pocztowego (D. Oberpostdirektion Stettin) zaprojektowany przez architekta Carla Schwaldo, autora m.in. Centralnej Poczty (Generalpostamt) w Berlinie, powstawał etapowo na przestrzeni prawie trzydziestu ostatnich lat XIX wieku. Koncepcja architektoniczna została wykonana w 1872 roku. Zakończenie pierwszego etapu budowy i uroczyste otwarcie Urzędu odbyło się 1 grudnia 1874 roku. W 1986 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków województwa szczecińskiego. Na przełomie 1994/95 r. na zlecenie Poczty Polskiej wnętrze budynku zostało poddane wielokierunkowym badaniom i pracom konserwatorskim oraz gruntownie zmodernizowane - czytamy na tablicy umieszczonej na budynku.

Na szczególną uwagę zasługuje wnętrze, które wygląda naprawdę wyjątkowo. Piękny dach i rozkład okienek sprawiają wrażenie przebywania w zabytkowej i historycznej przestrzeni. To przykład szczecińskiej architektury, która posiada swojego ducha i charakter.

Quiz: Czy wiesz gdzie leżą te Zachodniopomorskie zabytki? Niektóre mogą cię zaskoczyć
Pytanie 1 z 10
Zacznijmy od czegoś prostego. Brama Portowa
Szczecin Radio ESKA Google News