Ile lat ma naprawdę sztylet znaleziony nad Bałtykiem? Wstępne badania nie pozostawiają wątpliwości

i

Autor: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej Ile lat ma naprawdę sztylet znaleziony nad Bałtykiem? Wstępne badania nie pozostawiają wątpliwości

Z regionu

Nie milknie debata nad historycznym sztyletem. Z którego wieku pochodzi znalezisko?

2025-04-09 15:56

Sensacyjne odkrycie na Bałyku, które zostało przekazane do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej poddawane jest internetowym dyskusjom. Początkowo wiek sztyletu określono na ponad 2500 lat. Trwają badania mające na celu określić przybliżoną datę jego powstania.

Historyczny sztylet znad Bałtyku

O historycznym znalezisku poinformowało Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Samego odkrycia dokonali Jacek Ukowski i Katarzyna Herdzik, którzy znaleźli sztylet na jednej z plaż Morza Bałtyckiego w regionie. Początkowy ogląd narzędzia pozwolił na określenie jego wieku na ponad 2500 lat. W internecie wywiązała się dyskusja, niektórzy zarzucali, że sztylet może być o wiele bliższy naszym czasom. Narzędzie zostało ostatecznie poddane ekspertyzom i badaniom, ale na ich wynik musimy jeszcze poczekać. Odkrycia prawdziwego wieku sztyletu podjęli się badacze z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Przyjmujemy, że aktualnie jest to mosiądz. Jeśli to jest mosiądz to on na świecie, w Europie przynajmniej pojawia się ok. I wieku przed naszą erą i w basenie Morza Śródziemnego - mówi Radosław Biel, archeolog i pracownik katedry antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Wyburzają zabytki na szczecińskiej Łasztowni? Konserwator zabytków uspokaja

Spór o wiek historycznego sztyletu

Ekspertyzy trwają, ale w internecie wywiązała się burzliwa dyskusja nad wiekiem znaleziska. Wiele osób podkreśla, że wiek sztyletu może być o wiele bliższy naszym czasom. Niektórzy mówili nawet o XIX lub XX wieku wskazując na okres pochodzenia narzędzia. W oficjalnym oświadczeniu Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, instytucja podkreśla jak istotny jest czas w nauce. Czytamy również o krytyce komentarzy, które pojawiły się w związku z odkryciem. Muzeum określa je jako dezinformacyjne czy fałszywe.

W ostatnich dniach temat odkrycia sztyletu wzbudził ogromne zainteresowanie – zarówno w mediach, jak i w środowiskach naukowych oraz w przestrzeni publicznej. Archeologia bywa właśnie taka – potrafi zaskakiwać i pobudzać wyobraźnię. I dokładnie z tym mieliśmy do czynienia. Niestety, obok głosów ciekawości i życzliwości pojawiły się także opinie pochopne i krzywdzące. Zamiast rzeczowej analizy i merytorycznej dyskusji, w wielu miejscach dominowały ironiczne komentarze, sugestie fałszerstwa, próby dezinformacji i emocjonalne oceny, formułowane bez znajomości faktów - czytamy w oświadczeniu Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Na potwierdzenie rzeczywistego wieku narzędzia będziemy musieli poczekać do czasu zakończenia badań.

Tak wyglądał Runmageddon 2025 w Szczecinie:

Quiz. Historia Polski. Te daty musisz koniecznie znać
Pytanie 1 z 10
W którym roku uchwalono Konstytucję 3 Maja?
Szczecin Radio ESKA Google News