Janowo

i

Autor: Wikipedia Commons

Regio

Najmniejsze wsie w Zachodniopomorskiem. Mieszka tam tylko kilka osób

2024-07-09 16:31

Podczas gdy miasta rozrastają się w szybkim tempie i wchłaniają do swojego terytorium okoliczne wsie, są miejsca w Polsce, które uchowały się przed widokiem wieżowców. Kilka wsi w zachodniopomorskim ma dosłownie paru mieszkańców!

Wsie w Polsce

Liczba wsi w całej Polsce przekracza obecnie 50 000. W województwie zachodniopomorskim jest ich aż 3018, z czego największa z nich ma prawie 10 000 mieszkańców. Jeśli więc mówimy o tej największej to nie ma problemów z jej charakteryzacją, gdyż liczba mieszkańców jest dosyć klarownie przedstawione. W przypadku najmniejszej wsi w Zachodniopomorskiem sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Wiele miejscowości nie ma podanych danych liczby mieszkańców i ustalenie ile osób mieszka w danej wsi jest kłopotliwe. Kierując się natomiast dostępnymi danymi można stwierdzić, że najmniejszych wsi jest... kilka. Wynika to z faktu, że zaludnienie takich miejscowości jest takie same, co nie powtarza się w przypadku znalezienia tej największej. Często te najmniejsze miejscowości to kilka budynków gospodarczych i jeden dom. W takim wypadku, jakie są najmniejsze wsie w województwie zachodniopomorskim?

Susza dotknęła Polaków. Wsie regularnie cierpią na brak wody

Najmniejsze wsie w Zachodniopomorskiem

W województwie zachodniopomorskim są cztery wsie z najmniejszą liczbą mieszkańców. Wszystkie z nich mają również po czterech mieszkańców. To zaszczytne miejsce ex aequo zajmują:

  • Kolonia Smędowa (gmina Bierzwnik, powiat choszczeński)
  • Wicko Morskie (gmina Postomino, powiat sławieński)
  • Imno (gmina Golczewo, powiat kamieński)
  • Janowo (gmina Karnice, powiat gryficki)

Wiele ze wsi posiada swój niepowtarzalny i wyjątkowy klimat. Często wyglądają one jak niemal zatrzymane w czasie poprzedniego wieku. Nie znaczy to jednak, że są zacofane. Te sielskie odskocznie od miast oferują swoim urokiem i spokojem odpoczynek dla wielu osób, a dla mieszkańców jest to w końcu całe życie. Niektóre ze wsi skrywają w sobie ciekawostki, takie jak Imno, które posiada największą w Polsce stadninę kuców szetlandzkich! Janowo z kolei posiada scenę letniego teatru, która ściąga pobliskich turystów wielu nadmorskich kurortów.

Te zachodniopomorskie wsie są duże jak miasta:

Quiz. Województwa w Polsce w czasach PRL. Pamiętasz gdzie znajdowały się te miasta?

Pytanie 1 z 15
Które z tych miast nie znajdowało się w województwie tarnowskim?