Rak piersi

i

Autor: SHUTTERSTOCK

zdrowie

Miesiąc świadomości raka piersi. Jak i kiedy się badać?

2023-10-17 11:40

Teraz najmodniejszym kolorem jest różowy. I nie chodzi o odcień szminki, ale profilaktykę. Październik to miesiąc świadomości raka piersi. To drugi najczęściej występujący nowotwór. Szacuje się, że rocznie 1,5 miliona kobiet na całym świecie słyszy diagnozę: rak piersi. Jakie sygnały mogą nas zaniepokoić i na co zwrócić uwagę?

Rak piersi - diagnostyka i profilaktyka

Program profilaktyczny raka piersi na razie obejmuje kobiety pomiędzy 50, a 69 rokiem życia, które w ciągu ostatniego roku nie wykonywały mammografii. Już od listopada z bezpłatnego programu NFZ skorzystają również Panie w wieku 45-74 lata. Jednak jak zaznaczają lekarze ze Szczecina - to nie jest choroba, która dotyka jedynie dojrzałe kobiety:

- Musimy skupić się na samokontroli w każdym wieku, bo wiemy, że na terenie województwa zachodniopomorskiego wystąpił taki nowotwór u 17latki. Znaleziono go zupełnie przypadkowo, gdzie tak naprawdę nikt by nie podejrzewał takiej zmiany. Teraz stawiamy głównie na profilaktykę i badania kobiet, ale zdarza się, że mężczyźni także chorują na raka piersi. Oprócz samobadania wykonujemy raz w roku USG piersi. W rekomendacjach dotyczy ono Pań po 30 roku życia, ale my z praktyki wiemy, że takie badanie powinno wykonywać się u pacjentek już od 20 roku życia. Raz w roku konieczna jest też mammografia. Profilaktyka jest ogromnie ważna i każda z nas może mieć na nią wpływ, wystarczy zapytać mamę, siostrę, koleżankę czy ciocię kiedy robiła badania i zachęcić je do ich wykonania - tłumaczy doktor Dorota Gródecka, ginekolog ze Szczecina.

Co może nas zaniepokoić?

- Każda pacjentka powinna sama badać swoje piersi. Przynajmniej raz w miesiącu warto stanąć przed lustrem i zobaczyć czy nie dzieje się nic niepokojącego. Trzeba zwrócić uwagę na to czy piersi nie zmieniły lekko koloru, kształtu, czy brodawka nie została lekko wciągnięta, czy nie pojawiła się krwista wydzielina z brodawki lub czy też nie pojawiła się taka pomarańczowa skórka. Należy podotykać te piersi, centymetr po centymetrze i sprawdzić czy wszystko jest w porządku, czy też nie wyczuliśmy jakiegoś maleńkiego guzka. Piersi musimy badań profilaktycznie i regularnie po to, żeby wykryć zmianę, która jest mała. Jeśli wykryjemy zmianę, która jest mała to jest ona w pełni wyleczalna i tutaj o to chodzi. Nie czekamy na objawy. Powinniśmy chodzić do lekarza, robić badania ultrasonograficzne i mammograficzne. Dzięki temu możemy wykryć zmiany, które mają zaledwie kilka milimetrów i są wyleczalne, a to uratuje nam życie - dodaje doktor Joanna Lewandowska, ginekolog i położnik.

Profilaktyka jest bardzo ważna. Niezależnie od wieku. Rak piersi, ale i inne nowotwory ginekologiczne nie pytają o datę urodzenia. Przychodzą niespodziewanie. Szczególnie teraz - w miesiącu świadomości raka piersi warto umówić się na badania i zadbać o swoje zdrowie. Kochane Panie - badajcie się!