Zabójcza krewetka

i

Autor: Wikipedia Commons

Mały, ale zabójca. Zabójcza krewetka atakuje kolejny kraj. Była już w Polsce?

2023-03-10 11:57

To w teorii mały problem, choć w praktyce jest naprawdę spory. Ten skorupiak spowodował już wiele strat nie tylko w Wielkiej Brytanii, czy w Polsce. Nawiedzi kolejny kraj. Dlaczego nazywa się go małym zabójcą i jest tak niebezpieczny?

Zabójcza krewetka w kolejnym państwie. Dlaczego jest niebezpieczna?

Dikerogammarus villosus to łacińska nazwa skorupiaka, który pochodzi z Morza Kaspijskiego, Morza Czarnego i Morza Azowskiego. Już w pierwszej połowie XX wieku był spotykany w wodach Europy. Znany też jest Polsce. Teraz zagraża kolejnemu państwu.

A zagraża, bo ten drapieżnik jest o wiele większy od zwykłej krewetki. Szwedzi biją na alarm, że może to zaburzyć ich ekosystem. Zabójcze krewetki zjadają mniejsze, szwedzkie, powodując zanikanie lokalnych gatunków.

Jak podaje szwedzki portal, batliv,se, odkryto ją tam przypadkiem, podczas rutynowych badań w jeziorze Wetter.

W Polsce po raz pierwszy zauważono ten gatunek w dolnej Odrze, gdzie rozprzestrzenił się on aż do Zalewu Szczecińskiego, ale także w górę rzeki. Stwierdzono także gatunek tej krewetki w Wiśle.

Jak przemieszcza się zabójcza krewetka? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi

Jak zaznacza szwedzki portal, likwidacja gatunku jest niemożliwa, jednak można zapobiec rozprzestrzenianiu się zabójczej krewetki.

- Upewnij się, że sprzęt wędkarski i zabawki do kąpieli są suche i czyste przed użyciem ich w innym zbiorniku wodnym, mówi Lina Tomasson, szwedzka biolożka.