Czym zachodniopomorscy terytorialsi zajmowali się w minionym roku?
- Wasi starsi koledzy składając rok temu przysięgę w tym samym co wy miejscu, myśleli o szkoleniach, zajęciach na strzelnicy, bytowaniu w lesie, przygodzie z wojskiem o jakiej marzy większość młodych ludzi. Zamiast tego skierowani zostali do szpitali, przychodni, transportów z żywnością i środkami ochrony, zamykania granic i patroli po ulicach swoich miast i miasteczek. Walki z niewidzialnym wrogiem, koronawirusem, która trwa do dziś i w którą zaangażowany jest każdy żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej - mówił do składających w niedzielę przysięgę żołnierzy dowódca 14 ZBOT płk Tomasz Borowczyk.
Kilka tygodni po złożeniu przysięgi przez pierwszych żołnierzy rząd ogłosił w kraju lockdown, a wojska obrony terytorialnej, w tym żołnierze 14 ZBOT ruszyli do walki z pandemią w ramach operacji „Odporna Wiosna”.
W działania te zaangażowane było codziennie ok. 80 procent stanu jednostki, a zachodniopomorskich terytorialsów wspierali podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, a później Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
14. ZBOT wspierała szpitale i służby sanitarne. Przy szpitalach na terenie całego w województwa oraz przychodniach, żołnierze 14. ZBOT postawili namioty i prowadzili punkty kontroli sanitarnej.
Inną formą wspierania służb medycznych były mobilne punkty poboru wymazów Test&GO. W sposób maksymalnie zabezpieczający pacjentów i obsługę takiego punktu, bez potrzeby wysiadania z samochodu, wykwalifikowani ratownicy medyczni pobierali wymazy od osób kończących kwarantannę.
Jednym z największych działań są transporty żywności, artykułów chemii gospodarczej oraz środków bezpieczeństwa osobistego dla gminnych ośrodków pomocy rodzinie i organizacji pozarządowych. Do dziś, zachodniopomorscy terytorialsi zorganizowali około setkę transportów, przewożąc kilkaset ton artykułów dla ośrodków pomocy rodzinie i organizacji pozarządowych.
Żołnierze przez cały ten czas brali też udział w patrolach z policją, opiekowali się kombatantami Armii Krajowej, przeprowadzili również akcje pomocy dla zwierząt w schroniskach.
Terytorialsi zaangażowali się także w działalność społeczną. Od jesieni systematycznie dostarczają obiady kombatantom, wspierają szczecińskie jadłodzielnie codziennie przygotowując i rozwożąc żywność dla potrzebujących. A żołnierze-nauczyciele organizują dla młodzieży lekcje on-line z kombatantami.
- Jak widać nasi żołnierze są mocno zaangażowani w walkę z pandemią już od wiosny ubiegłego roku. Ten przykład jednych przyciąga w szeregi terytorialsów kolejnych żołnierzy - mówi ppłk Mirosław Radwan. - Ci młodzi ludzie przychodzą do nas, bo chcą pomagać swojemu otoczeniu, lokalnej społeczności. Nasza młoda brygada pokazała już, że jesteśmy potrzebni i skuteczni w udzielani pomocy a nasi żołnierze mają poczucie, że zrobili dobrze wstępując do naszej formacji.
Dowództwo i sztab 14 Zachodniopomorskiej Brygady OT mieści się w Podjuchach. 141. batalion lekkiej piechoty znajduje się w Choszcznie, a wkrótce kolejny, 142. batalion lekkiej piechoty, powstanie w Trzebiatowie.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!