sport

Igrzyska olimpijskie 2024. O Imane Khelif mówi cały świat. O kontrowersjach wspominają też politycy

2024-08-02 9:23

Igrzyska olimpijskie w Paryż wywołują sporo emocji, ale nie przez wyniki, tylko kontrowersje. Od rozpoczęcia imprezy przez niektórych zawodników. Jedna z afer dotyczy algierskiej pięściarki Imane Khelif. Niektórzy zarzucają jej, że jest mężczyzną, co nawet skomentowała premier... Włoch. Szczegóły sprawy niżej.

Kontrowersje wokół Imane Khelif

Imane Khelif to algierska pięściarka, która walczy o medal na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Wywołała ona niemałe emocje nie tylko we Francji, ale też na całym świecie przez swój wygląd i przeszłość.

W 2023 roku Imane Khelif została wycofana z mistrzostw świata z powodu zbyt dużej zawartości testosteronu w organizmie. Dla wielu to był idealny pretekst, aby zaatakować zawodniczkę i zarzucać jej bycie mężczyzną lub osobą transpłciową. Zawodniczka i jej federacja od ponad roku odpierają ataki, szczególnie podczas igrzysk w Paryżu.

- Algierski Komitet Olimpijski (COA) stanowczo potępia nieetyczne prześladowania i oczernianie naszej szanowanej sportsmenki Imane Khelif, za pomocą bezpodstawnej propagandy ze strony niektórych zagranicznych mediów. Takie ataki na jej osobowość i godność są głęboko niesprawiedliwe, zwłaszcza gdy przygotowuje się do szczytu swojej kariery na igrzyskach olimpijskich. COA podejmie wszelkie niezbędne środki, aby chronić swoją mistrzynię - napisali.

Głośno się zrobiło szczególnie po walce z Włoszką Angelą Carini. Po jednym z ciosów kobieta postanowiła zrezygnować.

- MKOl powinien dbać o poczucie bezpieczeństwa wszystkich sportowców, a nie tylko jednostek. Podkreślam - wszystkich - powiedziała Włoszka.

MKOl ciąge podkreśla, że wszyscy zawodnicy są równo traktowani i przestrzegają przepisów dot. kwalifikacji.

Polskie szpadzistki zdobywają brązowy medal w Paryżu. Rozmowa z Aleksandrą Jarecką

Imane Khelif pod ostrzałem polityków i mediów

Szczególnie właśnie po walce z Włoszką, wiele osób zaczęło krytykować MKOl za zasady dot. kwalifikacji olimpijskich.

- To bardzo niepokojące, że dwie osoby transpłciowe, mężczyźni identyfikujący się jako kobiety, zostały dopuszczone do zawodów boksu kobiet podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu po wykluczeniu z ostatnich zawodów - powiedziała włoska ministra rodziny Eugenia Roccella. 

Sprawę skomentowała też włoska premier, Giorgia Meloni.

- Nie zgadzam się z decyzją MKOl, nie zgadzam się od lat. Kiedy w 2021 r. MKOl zmienił przepisy w tej kwestii, złożyliśmy wniosek o wskazanie konsekwencji. Faktem jest, że biorąc pod uwagę poziom testosteronu we krwi algierskiego sportowca, zawody na starcie nie wydają się sprawiedliwe. Były też poruszane kwestie bezpieczeństwa i musimy zachować ostrożność, starając się nie dyskryminować, ale próbuję wyjaśnić, że niektóre skrajne posunięcia mogą mieć wpływ zwłaszcza na prawa kobiet. Uważam, że sportowcy o męskich cechach genetycznych nie powinni być dopuszczani do zawodów kobiecych i nie powinni nikogo dyskryminować, lecz chronić prawo kobiet-sportowców do tego, aby móc rywalizować na równych zasadach - powiedział Meloni w rozmowie z La Gazzetta dello Sport.

Jak skomentowała reprezentacja Algierii i sama Imane, nie jest ona osobą transpłciową. Tak samo nie ma więcej niż jednego źródła z dowodem na to, że takie wyniki były. Imane co jakiś czas chwali się swoimi zdjęciami z dzieciństwa, gdzie wyraźnie widać, iż jest dziewczynką

Igrzyska Olimpijskie 2024. Kto jest na zdjęciu? Dopasuj nazwisko sportowca do fotografii

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Kto jest na tym zdjęciu?
Iga Świątek
Listen on Spreaker.