Grzegorz Krychowiak - kim jest? Sylwetka zawodnika przed mundialem

2022-12-04 15:20

Grzegorz Krychowiak to jeden z najpopularniejszych piłkarzy w kraju. Pomocnik od dzieciństwa związany jest z naszym regionem. Wychował się w Mrzeżynie, był także związany ze Stalą Szczecin. Z okazji zbliżających się Mistrzostw Świata w Katarze przybliżamy sylwetką zawodnika Al-Shabab.

Grzegorz Krychowiak - dzieciństwo i początki kariery 

Grzegorz Krychowiak urodził się 29 stycznia 1990 roku w zachodniopomorskich Gryficach. Większość dzieciństwa spędził jednak w nadbałtyckiej miejscowości Mrzeżyno. W wieku 13 lat młody piłkarz trafił do Szczecina, gdzie uczęszczał do gimnazjum sportowego przy ulicy Hożej. Talent Krychowiaka został wypatrzony przez selekcjonera kadry wojewódzkiej, z którą doszedł do finału regionalnych mistrzostw. Jednym z pierwszych klubów dla których zagrał, była właśnie Stal Szczecin. Dzięki odpowiedniej klauzuli, klub do dzisiaj zarabia na kolejnych transferach piłkarza. W wieku 16 lat obiecujący zawodnik trafił do akademii piłkarskiej Bordeaux. 

- Wychowywał się w Mrzeżynie, w bardzo małej miejscowości, więc przeskok do dużego miasta też był dla niego sporym szokiem. Mimo wszystko już wtedy więcej czasu niż rówieśnicy poświęcał na zabawy z piłką – nie mam na myśli tylko treningów, ale też czas wolny. Gdy miał do wyboru wałęsanie się po ulicach i zbijanie bąków, to zdecydowanie bardziej wolał złapać piłkę i chociażby poodbijać o ścianę, poćwiczyć technikę. Często też sam chodził na boisko i kopał w bramkę - mówił w wywiadzie dla portalu Weszło ojciec Grzegorza Krychowiaka

Dalsza kariera - sukcesy w Stade de Reims i Sevilli 

W akademii Bordeaux Krychowiak nie zagrzał na długo miejsca. Szybko odezwali się skauci z francuskiego klubu Stade de Reims, w którym piłkarz miał odbyć swój profesjonalny debiut. W wieku 19 lat Krychowiak awansował wraz z klubem do drugiej ligi francuskiej, czym zwrócił na siebie uwagę zarządu w Bordaeux. Krychowiak wrócił na krótko do swojego klubu matki, gdzie zadebiutował w Ligue 1. Kilka lat później powrócił jednak do Stade de Reims, w którym rozegrał ponad 100 spotkań. Największe sukcesy miały nastąpić po transferze do hiszpańskiej Sevilli. To z klubem z Andaluzji, jako pierwszy Polak, dwukrotnie sięgał po trofeum Ligi Europy UEFA. Polak zapadł w pamięć hiszpańskim fanom zdobywając tytuł piłkarza sezonu Sevilli w 2015 roku. 

Nikt nie ma wątpliwości, że Krychowiak oddaje serce Sevilli. Pokazuje to w każdym meczu i na każdym treningu - pisał hiszpański magazyn Marca

Ostatnie lata - zmierzch kariery Krychowiaka?

W 2017 roku Grzegorz Krychowiak przeniósł się w głośnym transferze do Paris Saint Germain, tym samym powracając do ligi francuskiej. Mimo zdobycia z zespołem Pucharu Francji, Polak często siedział na ławce rezerwowych, rozgrywając w lidze jedynie 19 meczów. Ze względu na otwarty konflikt z trenerem Paryżan, Krychowiak trafił na wypożyczenie do angielskiego West Bromwich. Odbudowa formy nastąpiła dopiero w lidze rosyjskiej, do której trafił na zasadach definitywnego transferu z PSG. W barwach Lokomotivu Moskwa dwukrotnie zdobywał Puchar Rosji, został również wybrany piłkarzem ligi rosyjskiej sezonu 2018/2019. Ostatnie lata to powolne wygaszanie kariery Polaka, który aktualnie gra dla nisko notowanej ligi saudyjskiej. Czy kolejne lata przyniosą ponowny sukces? 

Grzegorz Krychowiak - życie prywatne, rodzina, żona, biznes

Grzegorz Krychowiak jest jednym z trojga dzieci Edwarda i Grażyny Krychowiaków. Od ponad 10 lat pozostaje w związku z francuską modelką Célią Jaunat, z którą ożenił się w 2019 roku. Jego pasją jest moda, posiada markę modową Balamonte, szyjącą ekskluzywne garnitury na miarę. Często możemy oglądać go w reklamach jego sponsorów, m.in. Adidas. Krychowiak chętnie pokazuje swoje życie prywatne w social mediach. gdzie obok niego możemy zobaczyć jego najlepszego przyjaciela - Wojtka Szczęsnego. Poniżej możecie znaleźć listę social mediów Krychowiaka.