świat

Gigapowódź w Dubaju. Sieć obiegło dramatyczne nagranie z trzymającym się kotem!

2024-04-18 8:05

Nie tylko Zjednoczone Emiraty Arabskie, ale też m.in. Oman zmaga się z tragicznymi powodziami czy zalaniami po gigaburzy nad Półwyspem Arabskim. Najgłośniej jest jedna o Dubaju głównie przez jego popularność. Sieć obiegło nagranie z powodzi, gdzie kotek kurczowo trzymał się auta, aby nie zostać porwanym przez nurt.

Tragiczna powódź w Dubaju spowodowana przez... władze?

Megapowódź rozpoczęła się już 16 kwietnia 2024. Jak przekazują internauci mieszkający na stałe w Dubaju, nagle zrobiło się ciemno. W kilka minut pojawiły się ogromne błyskawice i oberwanie chmury. Wielu turystów nie spodziewało się takiej sytuacji.

Po sieci krążą nagrania, jak są zalane ulice (możecie to też zobaczyć w galerii zdjęć). Na Make Life Harder pojawiło się nagranie, gdzie ludzie przewozili innych przez "małe jeziorka" zakupowymi koszykami. Wiele firm wydało nakaz pracy zdalnej. Jak dodało też CNN, woda w niektórych miejscach stoi przez zapchane studzienki, ale i "pracę pustyni". Nie jest ona w stanie wchłonąć na raz takiej ilości wody.

Na instagramie @goralkanawalizkach można zobaczyć, jak wygląda obecnie sytuacja w Dubaju. Karolina pokazała, jak woda wdarła się do jej domu i tam po prostu "stała".

Wiele osób zakłada, że początkowo to mogła być wina Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Kraj potrafi "zasiewać chmury" powodujące deszcz i mogło to się wyrwać spod kontroli. Jednak urzędnicy z ZEA temu zaprzeczają i wyraźnie zaznaczają, że ulewa nie została sztucznie wywołana, tylko naturalnie.

Sytuacja poprawia się na megalotnisku w Dubaju. Nie ma już praktycznie odwołanych lotów, jedynie następstwa poprzednich dni - wiele opóźnionych przylotów, ale i właśnie odlotów, szczególnie na tzw. dłuższych trasach. Władze lotniska proszą pasażerów o wcześniejsze przybywanie na miejsce - stan pracy lotniska w Dubaju można sprawdzić na ich stronie.

Social media obiegło również wstrząsające zdjęcie. Jeden z kotków kurczowo trzymał się auta, aby nie zostać porwanym przez nurt wody. Uratowały go lokalne służby.

NAJDROŻSZE Prezenty Na Święta. LISTA Z DUBAJU | ESKA XD - Radio Eska #38

Gigaulewa nad Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Cierpi też Oman

Mało kto w tym wszystkim wspomina o Omanie, a tam sytuacja jest tragiczna. Zamknięto szkoły w kilku prowincjach i ograniczono pracę wielu placówek. Na obszarach dotkniętych powodzią trwa jeszcze akcja ratunkowa. Wiadomo o około 20 ofiarach śmiertelnych, w tym 12 dzieci.

Sytuacja w najbliższych dniach się nie poprawi - prognozy przewidują dalsze opady deszczu.

Mieszkańcy Bahrajnu również mieli ostatnie dni bardzo ciężkie. Ich kraj także nawiedził silny wiatr z deszczem, ale tam nie ma informacji o ofiarach.