Krzyżyk na komunię sprowadza na dziecko nieszczęście. Ksiądz rozprawia się z przesądem

i

Autor: Getty Images "Krzyżyk na komunię sprowadza na dziecko nieszczęście". Ksiądz rozprawia się z przesądem

kościół

Episkopat Polski o legalizacji aborcji. "Nikt nie ma prawa decydować o życiu drugiego człowieka"

2024-06-10 19:02

Rozpoczęło się zebranie Konferencji Episkopatu Polski. Podczas niego powstał specjalny list, który przekazano mediom. Biskupi wyrażają tam zaniepokojenie narastającą presją w związku z legalizacją aborcji. Padły nawet o tym mocne słowa!

List Konferencji Episkopatu Polski o możliwej legalizacji aborcji

W "Liście Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony życia" przekazanym w poniedziałek PAP biskupi przypomnieli, że prawo każdego człowieka do życia chroni Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, Karta Praw Podstawowych UE oraz Konstytucja RP i zapisy ustawowe.

Według hierarchów, prawo każdego człowieka do życia "to elementarna zasada wpisana w naturę człowieka, której nie wolno naruszać".

- Obecnie jesteśmy świadkami narastającej presji zmiany prawnej ochrony ludzkiego życia w kierunku legalizacji zabijania dziecka w łonie matki. Jest to bardzo niepokojące i niezwykle groźne, dla bezpieczeństwa publicznego. Każdy człowiek dobrej woli powinien się temu sprzeciwiać. Życie bowiem, jako wartość naczelna każdego człowieka i fundamentalny element dobra wspólnego, jest dobrem podstawowym, górującym nad indywidualną wolnością innych. Nikt więc, w imię osobistej wolności, nie ma prawa decydować o życiu drugiego człowieka - napisali.

Podkreślono tam, że "nie zabijaj" i "chroń ludzkie życie" to podstawowe zasady, którymi powinien się kierować każdy człowiek prawego sumienia.

- Wbrew dość powszechnej narracji, nie są one wyrazem przekonań wynikających tylko z wiary chrześcijańskiej, ale płyną ze zrozumienia samej ludzkiej natury - oceniono.

Jednocześnie też biskupi wyrazili ogólny szacunek i uznanie dla matek, które z miłością dbają o swoje dzieci. Zwrócono też się do ojców, aby nie zapomnieli o swojej roli.

- Zdarza się jednak, że brzemienna matka znajduje się w bardzo trudnej sytuacji i potrzebuje specjalistycznej pomocy. Kościół, organizacje pozarządowe i lokalne instytucje niosą ją, prowadząc m.in. Domy Samotnej Matki czy Okna Życia, zapewniając wsparcie materialne, prawne i psychologiczne. Tej pomocy nie może nigdy zabraknąć również ze strony państwa. Wszyscy jesteśmy do niej zobowiązani - zastrzegli.

Na zakończenie listu biskupi zwrócili się do wszystkich z prośbą o "wytrwałą i ofiarną obronę Ewangelii życia" i modlitwę w intencji ochrony życia.

We wtorek (11 czerwca 2023) ma obradować sejmowa komisja, która rozpatrzy projekty ustaw o przerywaniu ciąży.

Ksiądz wyszarpał ucznia za ucho