Ciasto, dubajska czekolada - zdjęcia ilustracyjne

i

Autor: Pixabay / Ionenlaser, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Gastronomia

Dubajskie torty coraz popularniejsze. Jak wyglądają ich ceny w cukierniach?

2025-04-03 13:26

Dubajskie torty stają się coraz popularniejszym wyrobem cukierniczym. Jeszcze niedawno internet został podbity przez dubajską czekoladę, która składała się m.in. z kremu pistacjowego i ciasta kataifi. Teraz cukiernie postawiły na torty w podobnej kompozycji.

Czym jest dubajski tort?

Spora część internautów słyszała zapewne o dubajskiej czekoladzie, która podbiła internet, a w szczególności platformę TikTok. Słodycz stał się popularny za sprawą wyjątkowych składników, które posiada w swoim składzie. Przede wszystkim jest to pistacjowy krem i ciasto kataifi. O pierwszym składniku większość mogła słyszeć lub przynajmniej wyobrażać sobie jego smak i konsystencję. Natomiast ciasto kataifi może stanowić zagadkę dla niezainteresowanych przemysłem cukierniczym. Nic dziwnego - składnik ten przywędrował do nas z Bliskiego Wschodu i jest cienkim, nitkowatym ciastem, które przypomina bardziej makaron. Czasami zamiast niego używa się podobnego ciasta filo. Czym jest więc tort dubajski? To pewnego rodzaju wariacja popularnej czekolady, ale skonstruowana w formie tortu. Główne składniki pozostają bez zmian - pistacjowy krem i ciasto kataifi. A jak wyglądają ceny takiej słodkości?

Czekolada – dowiedz się, dlaczego warto jeść czekoladę

Ceny tortu dubajskiego

Cukiernie coraz chętniej przygotowują dubajskie torty na różne okazje. Ich cena potrafi być naprawdę wysoka. Jak sprawdził portal Fakt, ceny potrafią przekraczać 100 złotych, często dochodząc do prawie 200. W trójmieście wiąże się to z wydatkiem 150 złotych za 1,3 kilogramowy tort, we Wrocławiu natomiast cena za słodkość to 190 złotych (1,9 kg). By zjeść więc tort inspirowany dubajską czekoladą trzeba nieco głębiej sięgnąć do kieszeni, a jak to wygląda w Szczecinie?

Produkcją i sprzedażą tortu dubajskiego zajmuje się jedna ze szczecińskich cukierni. Cena za słodkość wynosi w tym wypadku 65 zł/kg. W środku nie brakuje kremu pistacjowego oraz wysuszonego ciasta kataifi. Tort jest robiony na zamówienie. Fani pistacji mogą liczyć na inne desery, która przynajmniej w części nawiązywać będą smakiem do znanej czekolady. W innej szczecińskiej cukierni, na Wielkanoc będziemy mogli zakupić tartę pistacjową w cenie 99,90 zł/kg, przy czym wyrób waży ok. 600 gramów. Podobnie jest z bezą pistacjową, która kosztuje tyle samo i waży ok. 700 gramów.

Pistacjowe torty są coraz popularniejsze, ale wiele cukierni oferuje zamiast tego inne wybory z kremem pistacjowym. Często są to bardzo smaczne zamienniki, które zdecydowanie warto spróbować. Niektóre cukiernie mogą również robić torty pistacjowe na specjalne zamówienie z kwotą do uzgodnienia bezpośrednio z klientem.

Tak wygląda fabryka czekolady "Gryf":

QUIZ. Polskie słodycze - Pamiętacie te marki słodkości? Dzieci zajadały się nimi na potęgę!
Pytanie 1 z 9
Jak nazywa się popularny w PRL-u czekoladowy blok z herbatnikami?
Szczecin Radio ESKA Google News