straż pożarna

Drzewo zablokowało ścieżkę rowerową. Sprawcą okazał się pewien gryzoń...

2023-03-27 12:03

Bobry to częsty widok w nadmorskich miejscowościach. Niestety te urocze gryzonie czasami lubią sprawić niemałe problemy. Tak też było w Dziwnowie, gdzie bóbr postanowił przegryźć drzewo, tym samym blokując pobliską ścieżkę rowerową.

Zablokowana ścieżka rowerowa w Dziwnowie

To zdarzenia doszło w niedzielę 26 marca w Dziwnowie. Ochotnicza Straż Pożarna przyjęła zgłoszenie o zablokowanej ścieżce rowerowej. Strażacy nie spodziewali się, że za osunięciem się drzewa stoi ten osobliwy sprawca...:

- Pomimo obowiązującego RODO zdecydowaliśmy się opublikować wizerunek sprawcy dzisiejszego wyjazdu alarmowego o godzinie 17:36. Miejscowe zagrożenie wystąpiło na ścieżce rowerowej pomiędzy Dziwnowem a Dziwnówkiem, sprawca oddalił się w nieznanym kierunku - przekazała w żartobliwym tonie OSP w Dziwnowie 

Zobaczcie galerię zdjęć, na której doskonale widać "pracę" wykonaną przez bobra.

Dlaczego bobry budują tamy?

Bóbr w polskich przekazach pojawia się już w X wieku. Od zawsze wiadomo było o jego ponadprzeciętnych umiejętnościach budowniczych, a specjalną protekcją obejmowali go królowie i książęta. Potężne tamy, które potrafią sięgać kilkudziesięciu metrów, bobry budują w celach obronnych i żywieniowych. Niższy prąd wody daje im szansę na sprawniejszą ucieczkę przed drapieżnikiem, a także łatwiejszy dostęp do ryb: 

Wykorzystują to, że w połowie są ssakami wodnymi, dlatego przed drapieżnikami ukrywają się właśnie pod wodą. Im głębiej, tym większe szanse, że uda im się uniknąć niebezpieczeństwa. W tym celu właśnie bobry budują tamy z różnych rozmiarów (i kształtów) gałęzi, pni drzew i błota. Taka konstrukcja spowalnia przepływ wody i podnosi jej poziom - pisze National Geographic 

Mimo tego, że tamy pozytywnie wpływają na czystość wody oraz sprzyjają rozmnażaniu się m.in. łososi, to czasami mogą one prowadzić do całkowitego zablokowania strumienia wody. Wtedy konieczna jest interwencja straży pożarnej.