Bobry zbudowały tamę w Ińsku. Interweniowała Straż Pożarna

2022-11-29 13:46

Tamy budowane przez bobry mają na ogół pozytywny wpływ na całość ekosystemu. Niestety czasami ich budowle prowadzą do całościowego zablokowania nurtu wody w rzekach, co może prowadzić do niebezpiecznych wylań wody. Z taką sytuacją spotkali się strażacy z Ińska, którzy musieli udrożnić kanał zablokowany przez bobry.

Bobry zbudowały tamę w Ińsku - akcja strażaków z OSP 

28 listopada o godzinie 16:40 w Ińsku miała miejsce akcja Ochotniczej Straży Pożarnej, która udrażniała tamę zbudowaną przez bobry. Na miejscu obecni byli również strażacy ze Stargardu, a także Przedsiębiorstwo Usług Wodnych i Sanitarnych z Nowogardu. Strażacy z wozu strażackiego o numerze 539z02 musieli pracować już po zmroku, wykorzystując do tego latarki i sztuczne oświetlenie. Na szczęście akcja zakończyła się sukcesem, a tama została udrożniona. 

Dlaczego bobry budują tamy?

Bóbr w polskich przekazach pojawia się już w X wieku. Od zawsze wiadomo było o jego ponadprzeciętnych umiejętnościach budowniczych, a specjalną protekcją obejmowali go królowie i książęta. Potężne tamy, które potrafią sięgać kilkudziesięciu metrów, bobry budują w celach obronnych i żywieniowych. Niższy prąd wody daje im szansę na sprawniejszą ucieczkę przed drapieżnikiem, a także łatwiejszy dostęp do ryb: 

Wykorzystują to, że w połowie są ssakami wodnymi, dlatego przed drapieżnikami ukrywają się właśnie pod wodą. Im głębiej, tym większe szanse, że uda im się uniknąć niebezpieczeństwa. W tym celu właśnie bobry budują tamy z różnych rozmiarów (i kształtów) gałęzi, pni drzew i błota. Taka konstrukcja spowalnia przepływ wody i podnosi jej poziom - pisze National Geographic 

Mimo tego, że tamy pozytywnie wpływają na czystość wody oraz sprzyjają rozmnażaniu się m.in. łososi, to czasami mogą one prowadzić do całkowitego zablokowania strumienia wody. Wtedy konieczna jest interwencja straży pożarnej.