Chipsy z karpia
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny nie przestaje zaskakiwać w kwestii swoich wynalazków. Tym razem naukowcy ze szczecińskiej uczelni opracowali smaczną przekąska z mięsa ryby, którą w naszym kraju tradycyjnie spożywa się w wigilię Bożego Narodzenia. Mowa o karpiu. Oprócz niego do przygotowania chipsów potrzebna jest skrobia z tapioki, sól, pieprz i odrobina cukru. W efekcie powstaje nie tylko zdrowsza, ale przede wszystkim smaczna alternatywa dla popularnych sklepowych przekąsek.
Lista składników potrzebna do przygotowania tego przysmaku nie jest długa. To mięso karpia, skrobia, do tego sól, pieprz i odrobina cukru. Efektem jest przekąska, która w 100 gramach ma średnio kilkadziesiąt kalorii mniej niż tradycyjne chipsy czy prażynki przy kilkunastokrotnie wyższej zawartości białka. Ma również mniej tłuszczu, w tym groźnych dla zdrowia nasyconych tłuszczów, soli i węglowodanów, zawiera natomiast niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny n-3 - mówi rzeczniczka Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Emilia Kujawa.
Smaczna i zdrowa przekąska
Rewelacyjne źródło białka w postaci chipsów? Wszystko wskazuje na to, że już niedługo będzie można kupić paczkę chrupiącej przekąski bez wyrzutów sumienia. Warto nadmienić, że z racji na mięso ryby, białko jest lepiej przyswajalne dla naszego organizmu. Oryginalnie nazwane "karpioki" będzie można zakupić już gotowe do spożycia lub w postaci półproduktu do samodzielnego przygotowania w domu. Wtedy trzeba będzie je po prostu usmażyć.
Przepis na karpiowe chipsy powstał w ramach dofinansowania z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w programie pt. "Opracowanie technologii nowych i innowacyjnych produktów z karpia w celu zapewnienia całorocznego zbytu tego surowca z gospodarstw akwakultury". Projekt powstawał w latach 2020 - 2023 za kwotę blisko 3 milionów złotych. W skład drużyny opracowującej chipsy wchodzili naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego pod przewodnictwem prof. Grzegorza Tokarczyka, a w pracach brał udział również prof. Grzegorz Bienkiewicz z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT.