Badaczka z ZUT tworzy materiał, który zastąpi plastik. Innowacyjne biotworzywo do produkcji przedmiotów

i

Autor: Canva / Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny

Uczelnie

Badaczka z ZUT tworzy materiał, który zastąpi plastik. Innowacyjne biotworzywo do produkcji przedmiotów

2024-08-01 14:39

Naukowczyni z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie pracuje nad wytworzeniem specjalnego biotworzywa, które posłuży do produkcji przydatnych rzeczy. Materiał może zastąpić tradycyjny w użyciu plastik.

Innowacyjny materiał opracowany przez ZUT

Czasy kryzysu klimatycznego zmuszają do szukania rozwiązań, które pomogą wyeliminować problemy z plastikiem. Z takiego założenia wyszła badaczka Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, która wraz ze swoim zespołem postanowiła rozpocząć prace nad nowym materiałem pochodzenia biologicznego. Dr hab. inż. Sandra Ilona Paszkiewicz zrealizuje badania w ramach projektu siliCOMP, które oparte będą o współpracę z innymi uczelniami i zespołami badawczymi. Proces powstawania nowego biotworzywa jest z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego dosyć skomplikowany. Upraszczając, dwa polimerowe tworzywa zostaną połączone w celu wytworzenia mieszaniny, która zmniejszy ślad węglowy. Ta metoda nigdy wcześniej nie była stosowana w nauce. Pozyskane dzięki temu tworzywo będzie efektywne w przetwarzaniu i pozwoli uzyskać przedmioty codziennego użytku, które zachowają swoje właściwości znane z plastiku m.in. worki, reklamówki czy butelki PET.

D. WIECZOREK: TRZEBA ŁĄCZYĆ UCZELNIE, ŻEBY BYŁY LEPSZE

To może być przełom w produkcji tworzyw sztucznych

Naukowcy wiedzą jak ważne jest szukanie rozwiązań przyjaznych środowisku. Wzięli to pod uwagę przy opracowywaniu celu badań i poszukiwań najlepszego typu materiałów do stworzenia odpowiedniego tworzywa. Założone oddziaływanie środowiskowe ma być tym samym jak najmniej szkodliwe, a zastosowanie i bezpieczeństwo przyjazne użytkownikom nowych przedmiotów. Projekt nazywa się "Opracowanie nowego podejścia do produkcji i kompatybilizacji mieszanin poliestrowych z zastosowaniem hybrydowych dodatków organiczno-nieorganicznych" i na jego wykonanie badaczka otrzymała pokaźną kwotę pieniężną. Mowa tu o ponad 2,3 mln zł w ramach ministerialnego konkursu OPUS 26. Prace badawacze zaplanowane na trzy lata. Liczymy, że nowe biotworzywa pomogą w zmniejszeniu skutków katastrofy klimatycznej i ograniczą używanie plastiku w społeczeństwie.

Tak badacze ZUT "szczepili" truskawki:

Czy potrafisz dbać o środowisko?
Pytanie 1 z 11
Jaki kolor mają pojemniki na papier?