Uczelnie

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny z nową akcją upcyclingową. Stare przedmioty zyskają drugie życie!

2024-06-18 10:10

Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT organizuje akcję w ramach której pozostałości po działaniach promocyjnych uczelni zostaną wykorzystane w innych przedsięwzięciach. Dzięki temu powstaną nowe produkty wyższej jakości.

ZUT z akcją upcyclingową

Termin upcyclingu może brzmieć tajemniczo dla osób, które nie interesują się nomenklaturą ekologiczną. Zwrot ten oznacza przetwarzanie zużytych przedmiotów w celu wytworzenia produktów o wyższej jakości niż bazowa wartość surowców, które zostały użyte pierwotnie. Jest to jedna z form odzyskiwania materiałów, zaraz obok recyklingu i downcyclingu. Z taką inicjatywą wychodzi Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Podczas akcji przerobionych zostało ponad 60 kg materiałów po-promocyjnych, w skład których wchodziły m.in. banery, proporczyki czy flagi. W efekcie ich przetworzenia uzyskano woreczki, pokrowce na garnitury, nerki, teczki na dokumenty, torby lub organizery. Łącznie powstało ponad 700 nowych przedmiotów z rzeczy, które nie nadawały się już do użytku wtórnego. Ponadto małe elementy, jak np. uchwyty zamków czy przelotki na słuchawki stworzono ze zużytych dętek rowerów Szczecińskiego Roweru Miejskiego.

D. WIECZOREK: TRZEBA ŁĄCZYĆ UCZELNIE, ŻEBY BYŁY LEPSZE

ZUT prezentuje nowe przedmioty

Łącznie w ramach akcji powstało ponad 700 nowych przedmiotów z rzeczy, które nie nadawały się już do użytku wtórnego. Ponadto małe elementy, jak np. uchwyty zamków czy przelotki na słuchawki stworzono ze zużytych dętek rowerów Szczecińskiego Roweru Miejskiego. Metki z logo ZUT drukowane były z kolei na zrecyklingowanych materiałach, czyli butelek PET. Wszystkie rzeczy produkowane były w zakładach pracy chronionej. Myślą przewodnią podczas procesu produkcyjnego było dążenie do optymalizacji i maksymalnego wykorzystania bazowego materiału w celu wytworzenia jak najlepszych przedmiotów i zminimalizowania strat w odpadach. Produkcja trwała łącznie 6 tygodni. Wystawę zdjęć autorstwa Aurelii Kołodziej, prezentujących studentów i pracowników uczelni wraz z nowymi przedmiotami można zobaczyć w RCIiTT przy ul. Jagiellońskiej 21-22 w Szczecinie.

Czy wiesz co to za uczelnia? Wskaż poprawne rozwinięcie skrótu [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
UMCS w Lublinie to: