Cmentarz w Dąbiu - historia
Nekropolia znajdująca się przy przy ul.Goleniowskiej 33-38 została założona w 1930 roku, ale jej miejsce wyznaczone było już w 1914 roku. Należy pamiętać, że Dąbie było wówczas oddzielnym miastem o nazwie Altdamm (Stara Dama).
Ze względu na różnorodność wyznania, cmentarz był zarówno katolicki, jak i ewangelicki. Nagrobki znajdujące się na jego terenie sięgają nawet z lat XX. ubiegłego wieku!
- Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1923 r. Kaplicę cmentarną wybudowano w 1938 roku, pozostały po niej tylko ślady fundamentów - tłumaczy Urząd Miasta Szczecin
Miłośnicy historii odkryją na cmentarzu niezwykłe tajemnice. W czasach II Wojny Światowej w Dąbiu chowano robotników zsyłanych na pracę do Szczecina. Cmentarz pamięta także czasy "dzikiego zachodu". Na jego terenie znajdziemy nagrobki pierwszych szczecińskich osadników po powojennych przesiedleniach.
Jak dzisiaj wygląda cmentarz w Dąbiu?
Aktualnie cmentarz liczy sobie powierzchnię 8,3575 hektarów, a ostatnie jego powiększenie miało miejsce na przestrzeni lat 80. XX wieku. Cmentarz regularnie jednak jest poddawany inwentaryzacjom. W ostatnich latach na cmentarzu powstały m.in. miejsca pochówku dla osób skremowanych oraz zniczodzielnia.
Cmentarz znajdziemy na drodze do Goleniowa, pomiędzy ulicami Kostrzyńską i Warmińską.
Wyszukiwarka grobów znajdujących się w nekropolii jest dostępna pod tym adresem.
Polecany artykuł: