Macierzyństwo

i

Autor: Canva

urlop

Zmiany w urlopie macierzyńskim 2023. Dodatkowe dni i pieniądze dla rodziców. Zobacz kwoty i wymagania

2023-04-26 11:51

Urlop macierzyński dla wielu matek to okres, kiedy wiele z nich dostaje obniżone dochody. Od 26 kwietnia nadchodzą zmiany w polskim prawie, na którym skorzystają zarówno ojcowie, jak i matki. Nie tylko finansowo, ale także urlopowo.

Urlop rodzicielski 2023 – dla kogo?

Od 26 kwietnia 2023 wchodzą zmiany w urlopie macierzyńskim. Według nowych przepisów każdy z rodziców otrzyma do wyłącznego wykorzystania 9 tygodni urlopu. Co ważne, rodzice mogą wykorzystać go w tym samym czasie. Mogą też go podzielić, np. jeden weźmie 20 tygodni, drugi – 21.

9-tygodniowy urlop nie może być przeniesiony na drugiego rodzica. „Nowy urlop” nie jest podwyższeniem dla urlopu rodzicielskiego. On się w nim musi zawierać.

Warto pamiętać, że urlop macierzyński nie powinien przekraczać 41 tygodni w przypadku ciąży pojedynczej, a w przypadku mnogiej – 43 tygodni.

W przypadku dziecka posiadającego zaświadczenie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, mają prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad tym dzieckiem w wymiarze do:

  • 65 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
  • 67 tygodni – w przypadkach porodu mnogiego.
Urlop macierzyński. Komu przysługuje?

Urlop macierzyński 2023 – ile płatny?

Wraz z nowymi przepisami zmieni się też kwestia zasiłków. Osoby, które składają wnioski od 26 kwietnia 2023 roku, zasiłek powinien wynieść około 70% podstawy wypłaty. Jeżeli ubezpieczyciel złoży wniosek o zasiłek w przeciągu 21 dni od dnia urlopu, wtedy cały zasiłek macierzyński wyniesie około 81,5%.

Dzięki zmianom w urlopie macierzyńskim 2023 kobiety mają możliwość dwóch form wypłat zasiłków:

  • Ustalenie wysokości zasiłku za cały okres na poziomie 70%.
  • Złożenie odpowiedniego wniosku nie później niż 21 dni po porodzie, wtedy zasiłek macierzyński wyniesie 81,5%.

W przypadku złożenia przez ojca prośby o nowy 9-tygodniowy urlop, zasiłek macierzyński będzie wynosił około 70%.

Urlop rodzicielski 2023. Nowe zasady wykorzystania

Jak zaznaczają prawnicy, według nowych przepisów pracownicy będą mogli korzystać z urlopu rodzicielskiego w dowolnym terminie, nie dłużej jednak niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6. rok życia i nie więcej niż w 5 częściach.

Pracownik po takim urlopie ma prawo wrócić do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym. Pracodawca musi również zagwarantować pracownikowi powracającemu z urlopu prawa do wszelkiej poprawy warunków pracy, do której byłby on uprawniony, gdyby z takiego urlopu nie korzystał, na przykład podwyżki.