Remont ulicy Kolumba w Szczecinie
W 2021 roku ruszyły prace nad wartym 262 miliony remontem ulicy Kolumba w Szczecina. Początkowo koniec realizacji inwestycji planowany był na 2023 rok, ale ze względu na pojawiające się problemy niezależne od wykonawcy, został wydłużony do 2024 roku. W styczniu bieżącego roku ma rozpocząć się kolejny etap przebudowy ulicy:
- Choć harmonogram prac został mocno zmodyfikowany, a na placu budowy pojawiło się sporo niespodzianek, to wykonawca nie zwalnia tempa i przenosi front prac w nowe części przebudowywanej ulicy. Od 8 stycznia na ul. Kolumba i Nabrzeże Wieleckie wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu w związku z czym wystąpią zmiany i utrudnienia w ruchu na czas budowy - informuje Hanna Pieczyńska, Rzecznik Prasowy ZDiTM
Zmiany w organizacji ruchu na ulicy Kolumba
Dla kierowców i przechodniów szczególnie ważne będą zmiany w organizacji ruchu w obrębie ulicy Kolumba. Jakie zmiany czekają nas już 8 stycznia?
- duże prace rozbiórkowe i drogowo-torowe obejmą połowę długości ulicy Kolumba pomiędzy kamienicami przy całkowitym zamknięciu dla ruchu samochodowego (dopuszczona będzie tylko komunikacja piesza i wyjątkowo dla służb typu pogotowie lub straż pożarna; prace obejmą też część ulicy Kolumba przylegającej bezpośrednio do dworca kolejowego PKP
- dopuszczona będzie do ruchu samochodowego połowa szerokości jezdni od strony Mostu Długiego tj. po ul. Nabrzeże Wieleckie i części ul. Kolumba (po tzw. „dolnym tarasie” wzdłuż muru oporowego/części ulicy przy bulwarze nad Odrą) z jednoczesnym zamknięciem dla ruchu samochodowego górnej części jezdni przy dworcu PKP
- dojazd komunikacji miejskiej do stacji kolejowej od kierunku ul. Wyszyńskiego- po „dolnym tarasie” z możliwością powrotu wzdłuż Odry do ul. Wyszyńskiego/Mostu Długiegoobjazd do ul. Kolumba przez śródmieście (ul. Wyszyńskiego, Plac Brama Portowa, Plac Zwycięstwa, Aleja Piastów, itd.)
- zamknięcie całkowite dla ruchu samochodowego ul. Kolumba - pomiędzy kamienicami nr 12 (rejon przystanku autobusowego) do kamienicy nr 3/3a (parking strzeżony/przystanek Flixbus) oraz dalej łącznie z zamknięciem dla ruchu ul. Kolumba przy kamienicach tzw. Wenecji Szczecińskiej (dojazd na Wyspę Jaskółczą)
- ulica Kolumba bez przejazdu w kierunku dworca PKP, zamknięta na „ślepo” w połowie długości pomiędzy stacją Orlen i budynkiem dworca (dopuszczony warunkowo ruch tylko dla mieszkańców do parkingu ziemnego),wprowadzony będzie objazd dla komunikacji miejskiej po ul. Piekary i ul. Potulickiej (skręt z ul. Kolumba od kierunku ul. Chmielewskiego na wysokości skrzyżowania ul. H. Dąbrowskiego/ Zapadła) - informuje biuro prasowe ZDiTM
Zmiany w komunikacji miejskiej na ulicy Kolumba
Jeśli mieszkacie w okolicy ulicy Kolumba to ważną informacją będą dla Was alternatywne połączenia komunikacji miejskiej wprowadzane od 8 stycznia. O zmianach czytamy w oficjalnym komunikacie ZDiTM:
Autobusy linii 75, 521 i 527
Autobusy linii 75, 521 i 527 powrócą na stałą trasę do pętli „Dworzec Główny” (przez ul. Wyszyńskiego i ul. Nabrzeże Wieleckie). Wyłączone z użytkowania dla tych linii będą przystanki:
- „Brama Portowa” (pod budynkiem „Posejdona”, nr 10832 i 10833),
- „Plac Zawiszy”,
- „Dworzec Główny (Owocowa)”,
- „Plac Tobrucki”.
Uruchomione zostaną przystanki:
- „Brama Portowa” przy kwiaciarkach (tylko w kierunku Dworca Głównego, nr 10823),
- „Wyszyńskiego” w zatoce przystankowej w kierunku Dworca Głównego (nr 10911),
- „Wyszyńskiego” w zatoce przystankowej w kierunku Bramy Portowej – dla linii 521 i 527 (nr 10916),
- „Wyszyńskiego” na torowisku tramwajowym w kierunku Bramy Portowej – dla linii 75 (nr 10915),
- „Dworzec Główny” – przystanek tymczasowy na dolnym tarasie ul. Kolumba (nr 22539).
Przystanki „Dworcowa” w obu kierunkach tymczasowo będą nieczynne.
Autobusy linii 806
Autobusy linii 806 w kierunku pętli „Niemcewicza” od przystanku „Boczna” kursować będą przez ul. Dąbrowskiego, ul. Piekary, ul. Potulicką, ul. Czarnieckiego, ul. 3 Maja do przystanku „Brama Portowa” i dalej bez zmian. Wyłączone z użytkowania dla tej linii będą przystanki: „Zapadła”, „Kolumba”, „Dworzec Główny” i „Plac Tobrucki”. Uruchomione zostaną przystanki:
- „Dąbrowskiego” w ciągu ul. Dąbrowskiego za skrzyżowaniem z ul. Starkiewicza (nr 29321),
- „Piekary” wspólny z linią 242 (nr 29122),
- „Potulicka” wspólny z linią 529 (nr 23112),
- „Sowińskiego” wspólny z liniami 1, 9 i 529 (nr 23012),
- „Dworzec Główny (Owocowa)” wspólny z linią 529 (nr 22931),
- „Plac Zawiszy” wspólny z liniami 90 i 529 (nr 22814).
Autobusy linii 526
Autobusy linii 526 powrócą na stałą trasę do pętli „Dworzec Główny”. Wyłączony z użytkowania dla tej linii będzie przystanek „Wyszyńskiego” w zatoce przystankowej w kierunku Bramy Portowej. Uruchomione zostaną przystanki:
- „Wyszyńskiego” w ciągu ul. Nabrzeże Wieleckie (nr 10922 i 10931),
- „Dworzec Główny” – przystanek tymczasowy na dolnym tarasie ul. Kolumba (nr 22539).
Dodatkowo w kierunku pętli „Police Zajezdnia” uruchomiony zostanie przystanek „Police MOK” (nr 53011).
Autobusy linii 528
Autobusy linii 528 w kierunku pętli „Gumieńce” od przystanku „Boczna” kursować będą przez ul. Dąbrowskiego, ul. Piekary, ul. Potulicką, ul. Czarnieckiego, ul. 3 Maja do przystanku „Brama Portowa” i dalej bez zmian. Wyłączone z użytkowania dla tej linii będą przystanki: „Zapadła”, „Kolumba”, „Dworzec Główny” i „Plac Tobrucki”. Uruchomione zostaną przystanki:
- „Dąbrowskiego” w ciągu ul. Dąbrowskiego za skrzyżowaniem z ul. Starkiewicza (nr 29321),
- „Piekary” wspólny z linią 242 (nr 29122),
- „Potulicka” wspólny z linią 529 (nr 23112),
- „Sowińskiego” wspólny z liniami 1, 9 i 529 (nr 23012),
- „Dworzec Główny (Owocowa)” wspólny z linią 529 (nr 22931),
- „Plac Zawiszy” wspólny z liniami 90 i 529 (nr 22814).