Rozbiórka pomnika w Dąbiu
- Województwo zachodniopomorskie jest bardzo konsekwentne we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej – podkreślił na antenie TVP prezes IPN. Dodał, że Instytut Pamięci Narodowej konsekwentnie stosuje terminologię mówiącą o „obiektach propagandowych”.
- Pomnik z samej swojej definicji semantycznej niesie chwałę i szacunek. Ten obiekt ma zaś cele propagandowe – powiedział. Dodał, że także określanie działań sowieckich na ziemiach polskich mianem „wyzwolenia” jest całkowicie nieprawdziwe i sprzeczne z ustaleniami historyków.
Monument, którego rozbiórka ma się odbyć w czwartek jest poświęcony Poległym w Walce o Wyzwolenie. Znajduje się w centrum dzielnicy Dąbie. Został wzniesiony z inicjatywy władz komunistycznych w 1962 r. Wpisywał się w narrację o poświęceniu żołnierzy sowieckich i wspomagających ich berlingowców w oswobodzenie Pomorza Zachodniego. W 2022 r. radni Szczecina przyjęli uchwałę o usunięciu obiektu. Rozważany jest pomysł jego zastąpienia pomnikiem generała Władysława Andersa, którego wielu żołnierzy zamieszkało po wojnie w Szczecinie i okolicznych miejscowościach
Dekomunizacja pomników na Pomorzu Zachodnim
Nawrocki dodał, że na Pomorzu Zachodnim wciąż znajdują się inne obiekty propagandy komunistycznej, które zgodnie z ustawą z 2016 r. powinny zostać usunięte z przestrzeni publicznej. „Samorządy, które nie usuwają tych obiektów, łamią zapisy tej ustawy” – podkreślił prezes IPN. Dodał, że wbrew pojawiającym się twierdzeniom rosyjskiej propagandy ustawa dekomunizacyjna nie obejmuje przestrzeni nekropoli wojskowej. Dwa takie upamiętnienia znajdują się na cmentarzach w Szczecinie.
- Jesteśmy narodem chrześcijańskim, więc pomniki na cmentarzach są niewzruszone i podlegają innym regulacjom prawnym – zauważył Nawrocki.
Zdjęcia z rozbiórki pomnika w Dąbiu znajdziecie w naszej galerii.