zmiany

Zachodniopomorskie zniknie z mapy Polski? Przedstawiono nowy pomysł na podział kraju. Co się stanie ze Szczecinem?

2024-04-29 14:23

Pomysł dr Łukasza Zaborowskiego pojawił się w raporcie Instytutu Sobieskiego „Korekta układu województw – ku równowadze rozwoju”. Zaproponował on aż 4 warianty odpowiednich podziałów województw. Jakby one miały wyglądać? Czy Szczecin pozostanie stolicą województwa zachodniopomorskiego? Czy zachodniopomorskie zostanie zlikwidowane?

Reforma podziału administracyjnego w Polsce? Zaskakujący opis

Dr Łukasz Zaborowski nie kryje, że obecna reforma nie ma sensu. Nie ma tutaj żadnej koncepcji, a jedynie przypadkowe połączenia. W ten sposób powstały duże twory, które są nie do końca uzasadnione. Przez to niektóre miasta takie jak Kalisz, Częstochowa czy Radom straciły znaczenie, a Gorzów Wielkopolski czy Zielona Góra zyskały rangę wojewódzkiej stolicy.

- Takie nierówne traktowanie budzi poczucie krzywdy w kilku pominiętych ośrodkach – napisał dr Łukasz Zaborowski w raporcie.

Jak zaznacza autor, przez to jest też duża nierówność w traktowaniu. Miasto wojewódzkie jest wyżej w hierarchii niż „zwykłe miasto”. W przypadku województwa lubuskiego występują też konflikty.

Dlatego dr Łukasz Zaborowski zaproponował nową reformę administracyjną z czterema wariantami. Najważniejszy jest jeden główny ośrodek oraz kilka pobocznych. Dodatkowo połączenie z powrotem podobnych do siebie kulturowo miast oraz rozdzielenie tych, które nie do końca łączą się z konkretnym województwem. Dodatkowo powinna być przeprowadzona reforma nazewnictwa.

Takie warianty zaproponował naukowiec:

  • Wariant I minimalny – nie ma tutaj nowych jednostek, ale jest za to korekta granic.
  • Wariant II umiarkowany – uzupełnienie województw o standardy państwa.
  • Wariant III równoważący – największe środki stworzą osobne województwa. Do reszty przyporządkuje się wybrane miasta
  • Wariant IV makroregionalny – powrót do koncepcji dużych województw. Największe miasta wtedy są pozbawione wojewódzkich funkcji administracyjnych na rzecz mniejszych.
Międzyzdroje zachwycają o każdej porze roku

Reforma podziału administracyjnego w Polsce? Tak wyglądałoby województwo zachodniopomorskie

Dr Łukasz Zaborowski zaproponował nowy podział administracyjny. Objęło to również zmiany dla Pomorza Zachodniego i Szczecina. Jakby wyglądał nowy podział Polski?

  • Wariant I – Poszerzenie województwa zachodniopomorskiego dodatkowo o Słupsk i dawny powiat miastecki. W ramach tego Koszalin i Słupsk zyskują większą rangę oraz dodatkowe funkcje. Województwo dalej by nazywało się zachodniopomorskie. Główną funkcją byłoby przywrócenie integralności Pomorza Środkowego.
  • Wariant II – Poszerzenie województwa zachodniopomorskiego o Słupsk i dawny powiat miastecki. Sytuacja jak w wariancie I.
  • Wariant III – Województwo zachodniopomorskie zostałoby podzielone. Koszalin stworzyłby osobną jednostkę razem ze Słupskiem i Piłą. Szczecin by za to połączono z północą częścią województwa lubuskiego i Gorzowem Wielkopolskim. Zmieniłaby się też nazwa na lubusko-pomorskie lub gorzowsko-szczecińskie. W tym układzie województwo lubusko-pomorskie byłoby jednym z najmniejszych w Polsce. Jednym z powodów połączenia Gorzowa ze Szczecinem jest bliskość historyczna oraz niedaleka odległość do Berlina.
  • Wariant IV – Województwo zachodniopomorskie zyskuje Gorzów Wielkopolski i Słupsk. Stają się one ośrodkami wojewódzkimi. Ośrodkiem metropolitalnym bez organów wojewódzkich staje się Szczecin. Województwo dalej będzie nazywać się zachodniopomorskie.

Zobacz w galerii zdjęć mapy z podziałami oraz dokładne dane ludnościowe

Atrakcje nad Bałtykiem. Rozpoznaj je na zdjęciu!

Pytanie 1 z 10
Gdzie zobaczysz "molo" ze zdjęcia?
Międzyzdroje przed majówką
Listen on Spreaker.