Pomarańcze

i

Autor: PHOTO MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS

handel

Wielkie zmiany w polskich sklepach przez Unię Europejską. Wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące żywności

2024-12-29 12:40

Unia Europejska co rusz wprowadza nowe przepisy, które potem muszą być wprowadzone w krajach członkowskich. Te najnowsze ułatwią klientom zakup towarów, głównie owoców i warzyw. Od 1 stycznia 2025 zmieni się oznaczenie owoców i warzyw. Szczegóły niżej

Szczecin Radio ESKA Google News
Autor:

Unia Europejska zmienia oznaczenia owoców i warzyw

Nieraz się zdarza, że na owocach nie są podane kraje ich transportu. Niektóre sklepy nawet wprowadzają w błąd, skąd pochodzą dane produkty. Już od nowego roku to ma się zmienić. Od 1 stycznia 2025 sklepy oraz przedsiębiorcy będą musieli widocznie pokazywać pochodzenie produktów oraz miejsce pakowania. Litery będą o wiele większe, przez co tak naprawdę kupujący nie będą już wprowadzani w błąd. To ważne szczególnie dla osób, które stawiają na lokalne produkty. 

Dopuszczalne będą takie oznaczenia jak:

  • "klasa I"
  • "klasa II",
  • "klasa ekstra".

Dodatkowo handlowcy od 1 stycznia 2025 będą musieli podawać szczegółowe dane dotyczące sprzedawanych owoców i warzyw:

  • nazwy odmiany,
  • klasy jakości,
  • wielkość lub liczba sztuk,
  • nazwa i adres pakującego/wysyłającego.

Opisanie produktów należy po stronie przedsiębiorcy.

- Należy podkreślić, że zgodnie z art. 2 ust. 2 lit. i rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011[1] „etykieta” oznacza jakąkolwiek metkę, znak firmowy, znak handlowy, ilustrację lub inny opis pisany, drukowany, tłoczony, odbity lub w inny sposób naniesiony na opakowanie lub pojemnik z żywnością lub załączony do opakowania lub pojemnika z żywnością. Zgodnie z powyższą definicją, etykieta nie dotyczy wyłącznie szczegółowych informacji wymaganych na etapie sprzedaży detalicznej owoców i warzyw, ale odnosi się również do znaków handlowych i firmowych - przekazuje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2023/2429 z dnia 17 sierpnia 2023 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do norm handlowych dotyczących sektora owoców i warzyw, niektórych przetworów owocowych i warzywnych oraz sektora bananów oraz uchylające rozporządzenie Komisji (WE) nr 1666/1999 oraz rozporządzenia wykonawcze Komisji (UE) nr 543/2011 i (UE) nr 1333/2011.

Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2023/2430 z dnia 17 sierpnia 2023 r. ustanawiające przepisy dotyczące kontroli zgodności norm handlowych w odniesieniu do sektora owoców i warzyw, niektórych przetworów owocowych i warzywnych oraz sektora bananów.

Zapytaliśmy jasnowidza o ceny masła w 2025 r. Wykrzyczał te trzy słowa

Nowe przepisy dotyczące znakowania produktów. Ułatwienie dla klientów, utrudnienie dla sprzedawców

Z pewnością nowe przepisy ułatwią zakupy wielu mieszkańcom Unii Europejskiej. Wielu z nich przestanie być wprowadzanym w błąd przy zakupie produktów. Towary średniej jakości oznaczano jako "produkty premium", przez co klient myślał, że kupuje rzecz naprawdę dobrej jakości. Potem się okazuje, że wszystko jest o wiele gorsze.

Sklepy sprzedające online również będą musiały dostosować strony i stosować się do nowych przepisów.

Od 1 stycznia 2025 roku to przedsiębiorcy będą musieli zmienić etykiety zgodne z nowymi przepisami Unii Europejskiej. Dodatkowo to oni będą musieli przygotować sprzedawców, aby unikali takich błędów.

Na razie nie wiadomo, jakie konsekwencje będą grozić za niestosowanie tych przepisów.

Owoce i warzywa w kuchni – przechowuj je tak, by zdobiły! Inspiracyjne zdjęcia

Quiz. Czy rozpoznasz owoce i warzywa po skórce? 15/20 to świetny wynik!
Pytanie 1 z 20
1. Pierwszy punkt zdobędziecie łatwo. Co to za owoc?
ananas