Czy trzeba iść do spowiedzi w okresie wielkanocnym?
Dobry katolik powinien spowiadać się za każdym razem, kiedy potrzebuje, ale najlepiej w pierwszy piątek miesiąca. Teoretycznie minimum raz w roku. Czy tak samo jest w okresie wielkanocnym? Katechizm Kościoła Katolickiego mocno zaznacza, że w okresie wielkanocnym należy przyjmować Komunię Świętą. Nie przyjęcie Komunii Świętej w czasie wielkanocnym (od Wielkanocy do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego) jest grzechem ciężkim.
W przypadku spowiedzi nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno należy wziąć udział w tym sakramencie wcześniej. Księża zaznaczają, że Pan Bóg jest miłosierny i zawsze wybacza.
- Oczywiście Pan Bóg w swej wielkiej miłości miłosiernej daje nam odpuszczenie wszystkich grzechów, także i tych, o którym wspomnieliśmy wyżej i w sakramencie Spowiedzi św. przebacza nam wszystkie wyznane grzechy. W sakramencie Spowiedzi otrzymujemy odpuszczenie grzechów i uwolnienie od kary wiecznej. Pozostaje jednak kara doczesna, która może być zmazana przez tzw. odpusty – powiedział ojciec Wiesław Baniak dla portalu mateusz.pl
Co ważne, pomiędzy spowiedzią wielkanocną a tzw. spowiedzią zwykłą nie ma żadnej różnicy oprócz częstotliwości. Trzeba zrobić tak samo rachunek sumienia i uwzględnić wszelkie grzechy, szczególnie grzechy ciężkie.
Kiedy kończy się okres spowiedzi wielkanocnej?
Kiedy jest spowiedź na Wielkanoc? Czas wielkanocnej spowiedzi trwa od Środy Popielcowej (22 lutego 2023) do Niedzieli Trójcy Świętej (4 czerwca 2023). Według księży Kościoła Katolickiego każdy katolik powinien spełnić tzw. minimum, czyli co najmniej raz w okresie wielkanocnym udać się do spowiedzi świętej.