XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie
Popularna "trzynastka" po raz kolejny znalazła się na szczycie rankingu Perspektyw i po raz kolejny zajmuje trzecią lokatę. Miejsca tego nie oddaje od roku 2021. Szkoła powstała w 1991 roku i należy do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Szczecinie. Placówka leżąca przy ulicy Unisławy może być dumna ze swojego trzeciego miejsca w najnowszym zestawieniu, ale nie jest to jej największe osiągnięcie. W ogólnopolskim rankingu szkół ponadgimnazjalnych Perspektywy, w latach 2004 - 2010, a także 2016 - 2018, szczecińska "trzynastka" zajmowała pierwsze miejsce. Renomę zdają się utrzymywać od lat, w czym tkwi sukces tej placówki?
XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie uchodzi za jedną z najlepszych szkół w regionie. Na renomę tej szkoły składa się m.in. wysoka wskaźnik zdawania matur czy patronatów sprawowanych przez szkoły wyższy, w tym Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Szczeciński. Dzięki temu uczniowie "trzynastki" biorą udział w różnych naukowych przedsięwzięciach lub uczestniczą w wykładach. Współpraca ze szkołami wyższymi jest szeroko zakrojona. Ponadto o sukcesie liceum świadczy wykwalifikowana kadra oraz uczestnictwo w Towarzystwie Szkół Twórczych, co przekłada się na proces doskonalenia nauczania.
Ranking Perspektywy 2025
Coroczne zestawienie Perspektywy to ranking szkół średnich, którego zadaniem jest wskazać te najlepsze. To pomocna wytyczna dla uczniów i rodziców, którzy po zdaniu egzaminu ósmoklasisty zastanawiają się, do której placówki udać się na kontynuację kształcenia. Pierwsze zestawienie ukazało się w 1992 roku i ograniczało się jedynie do warszawskich szkół. Dziś w zestawieniu udział bierze tysiące placówek, które są rozpatrywane pod względem wyników, a są to wyniki egzaminów maturalnych z przedmiotów obowiązkowych i rozszerzonych, a także udział i sukcesy uczniów w olimpiadach krajowych i międzynarodowych. Ponadto zbierane są dane zewnętrzne, takie jak:
- baza SIO;
- dane dotyczące wyników egzaminu maturalnego z OKE i egzaminu zawodowego z CKE;
- dane z komitetów głównych olimpiad rankingowych.
O istocie wyboru odpowiedniej szkoły opowiadał na łamach portalu Perspektyw prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego:
Szukając przepisu na dobrą szkołę musimy uwzględniać zróżnicowane potrzeby edukacyjne uczniów, rodziców i całego społeczeństwa. Układają się one w swego rodzaju preambułę do przyszłej polityki pedagogicznej państwa. Otóż dobra szkoła to ta, która zapewnia młodemu człowiekowi najlepsze warunki do indywidualnego rozwoju i osobistego szczęścia, a nam wszystkim przynosi pożytek społeczny, jaki płynie z edukacji człowieka i obywatela - czytamy na stronie portalu Perspektywy wypowiedź prof. Ryszarda Koziołka, rektora Uniwersytetu Śląskiego i przewodniczącego Kapituły Rankingu.