- Mierzymy się dzisiaj z takimi problemami związanymi głównie z ekologicznością, z nowymi paliwami, ale również bliżej miast, że tak powiem, to z mobilnością miejską, z przechodzeniem na zielone strefy transportu, na bardziej ekologiczne pojazdy miejskie. Mamy jednak do czynienia również z wieloma nowymi rozwiązaniami w zakresie chociażby kurierów czy dostarczania paczek, czyli tej "logistyki ostatniej mili", które codziennie nas dotyczą, bo jesteśmy mieszkańcami tych ośrodków miejskich - tłumaczy Marianna Duma, pracująca na szczecińskiej Politechnice Morskiej, współorganizatorka wydarzenia.
Tematyka wydarzenia jest bliska każdemu, kto kiedykolwiek długo stał na przystanku.
- Autobusy nie są aż tak bardzo dobrze skomunikowane z tramwajami czy pociągami. Trzeba dosyć dużo czekać na przesiadkę, co myślę bardzo utrudnia dostanie się np. na uczelnie oraz inne miejsca, chociażby do pracy - Natalia Karalus, kanclerz Koła Naukowego Logistyki i Transportu SeaPoint, które organizuje wydarzenie.
W ramach drugiego dnia sympozjum, studenci odwiedzą Berlin, aby zobaczyć jak z kwestiami transportu i logistyki radzą sobie w największym mieście Unii Europejskiej.