Co dalej ze Starą Olejarnią?
Historia obiektu sięga XIX wieku. Działał tutaj młyn parowy, po 1910 roku znajdowały się tu zakłady olejarskie, a po wojnie fabryka szczotek. Miasto przejęło Starą Olejarnię w 1999 roku. Kilka lat później, w 2005 roku obiekt przekazano Fundacji Balet, która miała tu stworzyć szkołę baletową. Koszty renowacji jednak ich przerosły i znów właścicielem stała się Gmina. Prób sprzedaży było już kilka, jednak nie znalazł się żaden chętny. Zmiana zagospodarowania być może przyciągnie potencjalnych inwestorów.
- Zgodnie ze zmianą i uchwaleniem nowego planu zagospodarowania przestrzennego w tym miejscu dopuszcza się zabudowę usługową i mieszkaniową wielorodzinną. Na działce mogą powstać również nowe budynki, ale priorytetem jest ochrona walorów zabytkowych olejarni - tłumaczy Sylwia Cyza-Słomska z Urzędu Miasta w Szczecinie. Wcześniej taka opcja nie była zakładana przez władze miasta.
Dodatkową zachętą ma być 99% bonifikata. To oznacza, że nowy nabywca mógłby nabyć olejarnię za nieco ponad 40 tysięcy złotych.
Miasto jeszcze nie wyznaczyło konkretnej daty przetargu. Co ważne, obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, a to oznacza, że jego metamorfozę musi zatwierdzić konserwator zabytków.