Katedra w Szczecinie - podstawowe informacje
Ostatnio pisaliśmy o najwyższych wieżowcach oraz konstrukcjach w Szczecinie. A jaki jest najwyższy kościół w Szczecinie? To oczywiście Bazylika Archikatedralna świętego Jakuba Apostoła, konsekrowana już w 1187 roku! Licząca sobie 110 metrów świątynia, jest drugim co do wysokości kościołem w Polsce, ustępując jedynie bazylice w Licheniu, która mierzy aż 141 metrów. Miejsce to zajmuje od 2010 roku, kiedy odtworzono zniszczony podczas II Wojny Światowej "hełm" świątyni.
Aktualnie w kościele znajduje się parafia archikatedralna św. Jakuba Apostoła w Szczecinie. Jednocześnie świątynia jest głównym budynkiem metropolii szczecińsko-kamieńskiej, czyli tzw. katedrą.
Bazylika Archikatedralna w Szczecinie - historia
Pierwsze doniesienia o konsekrowaniu kościoła pochodzą już z 1187 roku. Świątynia została ufundowana przez Beringa z Bambergu, który traktował ją jako dar dla Boga, w zamian za chrystianizację Pomorza Zachodniego. Była to dopiero trzecia świątynia katolicka w Szczecinie i od razu zaczęła pełnić funkcję tej głównej. W 1221 r. w kościele pochowany został książę pomorski Bogusław II.
Przez kolejne lata katedra była rozbudowywana o kolejne skrzydło zachodnie. Gotycka budowla zyskała prezbiterium, a także chór. Z kolei w XIV wieku wybudowano charakterystyczny rząd kaplic, którego tradycja utrzymuje się do dzisiaj.
W kolejnych stuleciach kościół przechodził różne perturbacje. Z nieznanych przyczyn doszło do zawalenia się południowego gmachu. Z kolei niedługo po odbudowie świątyni, budowla została zbombardowana przez wojska brandenburskie. Co ciekawe, na pewien moment zmienił się również charakter obrzędów w kościele. Po wprowadzeniu religii luterańskiej na Pomorzu Zachodnim, kościół stał się protestancki.
Lata świetności kościoła przypadają na na XIX wiek, kiedy rozpoczęto gruntowną renowację budynku. To wtedy powstał wielki hełm mierzący aż 119 metrów! (o prawie 10 metrów więcej niż aktualnie). Niestety w 1944 roku podczas bombardowań Szczecina kościół został praktycznie całkowicie zdewastowany. Szacuje się, że wypaleniu uległo ponad 75% sklepień katedry.
Odbudowę kościoła ukończono dopiero w 1974 roku. 11 czerwca 1987 roku bazylikę odwiedził ówczesny papież Jan Paweł II. Z kolei już w 2010 postawiono nowy hełm, mierzący 110 metrów. W środku kościoła znajdują się 66 głosowe organy, zainstalowane w 2008 roku.
Polecany artykuł: